Teknoloji

Gerçek kablosuz şarj dönemi nihayet başlıyor


Kablosuz şarj teknolojisi bir süredir hayatımızda, demeye dilim varmıyor. Nihayetinde o “kablosuz” şarj portlarının da bir yerlere kabloyla bağlanması gerekiyor. Ancak arka planda gerçek anlamda kablosuz, yani uzaktan şarj teknolojisinin de mevcut olduğunu biliyoruz. İşte bu teknolojiyi geliştiren firmalardan biri nihayet FCC’den onayı aldı ve piyasaya girmek için gün saymaya başladı.

Energous isimli girişim, uzun yıllardır uzaktan şarj teknolojisi üzerinde çalışıyor. Üstelik şirketin 2014’te bu teknolojisini çalışır halde gösterdiği bir video da mevcut. Aşağıdaki demo videodan da görebileceğiniz gibi WattUp isimli cihaz, bir nevi erişim noktası göreviyle, yakınındaki cihazları kablosuz olarak şarj edebiliyor.

Sistemin çalışma mantığı gayet basit. Verici elektriği radyo frekanslarına çeviriyor. Ardından enerjiyi ilgili alıcılarla donatılan cihazlara yayarak şarj sağlıyor. Pi kablosuz şarj sisteminin dayandığı rezonant indüksiyon yönteminden farklı olan bu teknoloji, cihazla fiziksel temas isteyen şarj cihazlarından daha geniş bir aralık sunuyor.

iPhone şarjı, Android şarjı karmaşası ortadan kalkıyor

WattUp, aynı anda birden çok cihazı şarj edebiliyor. İlgili alıcıyla donatılmış oldukları sürece, telefon, tablet, klavye veya ne olursa olsun . Daha da güzeli, WattUp ekosistemi, WiFi gibi üreticiye ait olmayan bir servis. Dolayısıyla verici söz gelimi Samsung tarafından üretilse dahi iPhone’unuzu da şarj edebiliyor.

Energous, temassız kablosuz şarj cihazlarını piyasaya ne zaman süreceği hakkında bilgi vermiş değil. Ancak ocak ayındaki CES 2018’de yer alacaklarını duyurdular. Dolayısıyla 2018’in ilk çeyreğinde gerçek kablosuz şarj teknolojisine merhaba diyebiliriz.

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler