Teknoloji

Gerçek sorunları çözen projeler Arıkovanı’nda destek bekliyor

kitlesel-fonlama

Günümüz dünyası yaratıcı fikirler ve inovasyon ile dönüyor; gerçek sorunlara geçerli çözümler üreten özgün ürün ve hizmetlere hiç olmadığı kadar ihtiyaç duyuluyor. Fikirleri gerçeğe dönüştürmenin zorlu ve rekabetçi şartlarında hayatta kalabilmek için binbir zorluğun üstesinden gelmek gerekiyor. Bu nedenle günbegün daha çok girişimci beyin fikirlerini gerçeğe dönüştürmek için kitlesel fonlamaya yöneliyor.

Turkcell tarafından hayata geçirilen Arıkovanı Türkiye’nin en büyük kitlesel fonlama platformu ve projesi olan ancak sermayesi bulunmayan girişimcileri, bu girişimlere destek olmak isteyenlerle ortak noktada buluşturuyor. Böylece yenilikçi teknolojik girişimler, ihtiyacı olan sermayeye ulaşıyor; yarının teknoloji markaları olmak için ilk adımlarını atıyor.

İkinci yaşını dolduran platform, bugüne kadar onlarca yerli teknoloji projesinin milyonlarca TL destek toplamasını ve ürünlerini hayata geçirmesini sağladı. Arıkovanı, faaliyete geçtiği yıl olan 2016’da tam 1,92 milyon TL desteğe aracılık etti.

Kitlesel fonlama türleri hisse esaslı, ödül esaslı ve bağış esaslı olarak sıralanabilir. Arıkovanı, ödül esaslı bir platformdur ve çok geniş yelpazede teknoloji projelerinin kitlenin beğenisine sunulmasını ve kampanyaların efektik şekilde takip edilmesini mümkün kılıyor.

Kitlesel fonlama?

Ödül esaslı kitlesel fonlama, günümüzün en popüler metotlarının başında geliyor ve kişilere destekleri karşılığında hediyeler, ürün veya servisler sunulmasını sağlar. Kişiler projelere yalnızca maddi destekte bulunmazlar, ayrıca destekledikleri projelerin sosyal medya kanallarından diğer insanlara da ulaştırırlar.Kitlesel fonlama kampanyasının belirlenen süre içerisinde hedeflediği destek miktarına ulaşması halinde, destekçiler proje sahipleri tarafından önceden vaat edilen ödüllerini alırlar.

Kampanya başarısız olduğu takdirde ise destekledikleri miktar kendilerine iade edilir. Destekçilerin alacakları ödüller proje sahipleri tarafından belirlenir ve projeden projeye çeşitlilik gösterir; örneğin söz konusu ürüne ilk sahip olanlardan biri olmak veya baskılı tişört almak gibi.

Sadece teknolojik girişimleri desteklemesi nedeniyle Türkiye’de bir ilk olan Arıkovanı’na başvurular, platformun web sitesi ya da uygulaması üzerinden yapılabiliyor. Arıkovanı, girişimcilerin ilk müşterilerini bulup, onlardan fon yaratmalarına aracı oluyor. Ödül bazlı kitlesel fonlama yöntemiyle çalışan platforma gelen prototip aşamasındaki ürünler, Turkcell tarafından sunulan pazarlama ve mentorluk desteğiyle vitrine çıkıyor. Turkcell, aynı zamanda girişimcilerin ilk müşterisi olarak ürünleri için ön sipariş de veriyor.

Kampanya süreci

Girişimler, hazırlık aşaması ardından Arıkovanı’nda 60 gün süreyle vitrinde kalıyor ve bu sürede belirledikleri hedefe ulaşmaya çalışıyor. Eğer hedefe ulaşamazlarsa o ana kadar toplanan fon destekçilere iade ediliyor. Hedefe ulaşıldığında ise toplanan fon girişimciye aktarılıyor.

Girişimcilerin henüz üretilmeyen ürünlerine sipariş vererek destek olanlar geleceğin teknolojilerinin şekillenmesinde çok önemli bir rol oynarken, Türkiye girişim ve teknoloji ekosisteminin gelişmesine büyük katkıda bulunuyorlar. Bunun karşılığında da girişimcinin geliştirdiği ürüne, pazara çıktığında alacağı fiyatın çok altında bir bedel ödeyerek sahip oluyorlar.

Destek süreci ardından yatırımcıların ilgisini çeken girişimler, yeni bir adım daha atıyor. Çocuklar için özel olarak geliştirilmiş Alya 3D Yazıcı, tak-çalıştır akıllı yaşam sistemi Bean, otizmli çocuklar için geliştirilmiş eğitim uygulaması Otsimo, çocuklar için eğitici artırılmış gerçeklik ürünleri tasarlayan Zchool, akıllı bebek ve bakıcı izleme servisi Invidyo, Arıkovanı’nda aldıkları desteklerle başarıyla fonlandı ve yatırımcıların ilgisini çekerek ilk yatırımlarını aldı.

Kısa sürede hedefe ulaşan Outliers Akıllı Not Defteri, 40 bin TL’ye ihtiyacı varken toplam 339 bin 773 TL destek alarak hedefinin 8 katına ulaştı. Outliers Akıllı Not Defteri ısıyla silinebilme özelliğiyle defalarca kullanılabiliyor. Pilot Frixion kalemiyle yazılanları Outliers uygulamasıyla dijitalleştirilip, mikrodalga fırında 1 dakika ısıtıldıktan sonra yeni alınmış tertemiz bir deftere kavuşmak mümkün oluyor.

Görme engellilere özel akıllı baston WeWalk ise hedefine en hızlı ulaşan girişim oldu. YGA’da geliştirilen ve Vestel tarafından hayata geçirilen WeWalk, 289.971 TL destek topladı.

Bilimi özgün deneylerle sevdirmeyi amaçlayan Twin Bilim Kiti ile dünyada tek olan PEGGYMATIC pati yıkama cihazı da kısa sürede hedefini tamamlayıp başarıya ulaşan projeler arasında yerini aldı.

Mobil telefon haberleşmesine altyapı sağlayan istasyonların planlama ve kurulum stratejilerini anlatmayı ve bunu her yaşa yönelik eğlenceli bir kutu oyunu haline getirmeyi hedefleyen Hücrebaz da aradığı desteği Arıkovanı’nda buldu.

Arıkovanı’nda halihazırda kitlesel fonlama kampanyası yürüten projelere buradan göz atabilir ve destekleyebilirsin.


Platformun 2016 istatistikleriyse şu şekilde:

ari-kovani_5

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler