Teknoloji

Girişimcilik Vakfı, Girişimcilik Kültürünü Geliştirecek

girisimcilik_vakfi_kurul

Sina Afra önderliğinde kurulan Girişimcilik Vakfı, Türkiye’de girişimcilik kültürünü geliştirme hedefiyle yola çıkıyor. Özellikle üniversite çağındaki gençleri girişimciliğe yöneltmeyi amaç edinen vakıf, belirli sayıda gence üniversite hayatları boyunca da maddi destek sağlayacak.

“Farkınız özgürlüğünüz, cesaretiniz girişiminiz olsun” mottosu ile yola çıkan Türkiye Girişimcilik Vakfı, üniversite gençlerinin girişimcilikle tanışmasını sağlamak amacıyla kurulmuş. “Özgün bir fikir” olarak dünyada ilk kez hayata geçirilen ve Türkiye’de girişimcilik kültürü oluşturmayı hedefleyen Türkiye Girişimcilik Vakfı, ülkemizdeki girişimcilik ve liderlik açısından en yatkın ve en yetenekli gençlerin bulunmasını misyon edinirken sadece internet girişimciliği değil tüm alanlardaki girişimcilik fikrine ilham olmayı hedefliyor.

Girişimcilik Vakfı’nın fikir babası ve aynı zamanda Yönetim Kurulu Başkanı olan Sina Afra, 2008 yılında Markafoni’yi kurarken girişimciliği bilmemesi sebebiyle yaşadığı sorunlardan bahsetti ve vakıf olarak Türkiye’de girişimciliğin yaygınlaşması için çalışacaklarına değindi. Sina Afra konuyla ilgili şöyle konuştu:

“Memur bir aileden gelmiştim ve hayatım boyunca “kendi işini” yapma kültüründe büyütülmemiş, yaşamamış, hatta düşünmemiştim. “Keşke 20 yaşımdayken başlasaydım,” diye kendi kendime hayıflanmışımdır. Aynı “keşke”yi başka insanların hissetmemesi, 40 yaşında girişimci olmak yerine girişimciliğe istediği zaman adım atması umuduyla, Girişimcilik Vakfı’nı kurma kararı aldım. Zaman içerisinde katıldığım etkinliklerde ve yaptığım konuşmalarda gençlerin girişimciliğe ilgi duyduğunu,  bizim gibi rol-modellerle tanışmanın onlar için önemli bir adım olduğunu da gördüm. Genç insanların girişimci olmayı düşünmelerinde ailede girişimci olmasının önemi büyük. Girişimciliğe yatkın insanları rol-modellerle buluşturma fikri işte tam bu noktada doğdu.”

Girişimcilik Vakfı, her yıl belirli sayıda üniversite öğrencisine destek verecek. 24 yaşından küçük, üniversiteyi kazanmış her geç vakıf desteğinden faydalanmak için başvurabiliyor. Başvuru sonrasında gençleri 5 aşamalı bir test süreci bekliyor. Bu test sonrasında ise seçilen gençler üniversite hayatları boyunca her ay 500 TL’lik yardım alacak. 3 ayda bir gerçekleşecek toplantılarda gençler Girişimcilik Vakfı’nda bir araya gelecek.

Girişimcilik_Vakfı

Girişimcik Vakfı, girişimci olma kararını almış kişileri hedeflemiyor. Bunun yerine gençleri girişimci olmak için teşvik etmeyi amaçlıyor. Bu sebeple vakıf, başvurularda herhangi bir proje fikri beklemiyor. İlahiyat ya da bilgisayar bölümü öğrencisi olmak farketmiyor.

Girişimcilik Vakfı önümüzdeki aylarda ilk toplantılarını yapmaya başlayacak. İlerleyen dönemde hedef daha fazla genç için destek yaratmak olacak. Ayrıca farklı işbirlikleriyle girişimci olmaya karar veren gençlere de destek sağlanması mümkün olabilir.

Girişimcilik Vakfı’nın ana sponsoru Garanti Bankası. Co-Sponsor ise Ünlü&Co.

Mütevelli Heyeti ise oldukça geniş;

Alemşah ÖZTÜRK
Ali Can KAYA
Ali SABANCI
Alp SAUL
Asuman BAYRAK
Avi ALKAŞ
Burak BÜYÜKDEMİR
Can YÜCAOĞLU
Christian THEISEN
Coşkun YÜCEKÖK
Erdem YURDANUR
Erol BİLECİK
Faruk ECZACIBAŞI
Fevzi GÜNGÖR
GOOGLE Türkiye
Gökhan Uğur BAĞCI
Gülden YILMAZ
Hakan BAŞ
Joachim BEHRENDT
Murat ÖZYEĞİN
Nevzat AYDIN
Orkun TEKİN
Önder ÖZTARHAN
Sedat KAPANOĞLU
Sedef ORMAN
Serdar URÇAR
Sıdıka Baysal HATİPOĞLU
Sina AFRA
Burak DİVANLIOĞLU
Şebnem Kalyoncuoğlu ÜNLÜ
Şevket BAŞEV
Ümit BOYNER
Yomi KASTRO

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.