DergiGenel

Gönüllü Kahraman: Özgür Bozoğlu

Özgür_Bozoğlu

Meslek yaşantısını bir kenara bırakıp kendini gönüllü görevlere adayan Özgür Bozoğlu, genç yaşına rağmen geride bıraktığı 27 arama kurtarma operasyonuyla bu alanda Türkiye’nin önde gelen isimlerinden biri. Uzun yıllardır felsefe ile ilgilenen ve aynı zamanda bir köpek eğitmeni olan Bozoğlu’nun hayat hikayesini kendisinden dinledik.

– Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz? Özgür Bozoğlu kimdir? 

Ben 1974 Ankara doğumluyum. Aslen Balıkesir’liyim. Çocukluğum Balıkesir’in Ege tarafında geçtiği için de kendimi Ege’li  sayıyorum. Ortaokul ve Liseyi Balıkesir’de tamamladıktan sonra İzmir 9 Eylül Üniversitesi’ne gittim. Meslek hayatıma İzmir’de başladım. Bazen hala soruyorum kendime neden geldim İstanbul’a diye 🙂 Aslen Elektrik Mühendisi olup daha sonra serbest mesleğe atılmış bir babayla, aslen İstatistik Mühendisi olup politika ve yine serbest meslek ile hayatına devam etmiş bir annenin çocuğu olarak dünyaya geldim. Ben de İzmir’de Çalışma Ekonomisi bölümünü tamamladıktan sonra yine profesyonel meslek hayatıma İzmir’de başladım. İzmir’de ilk işim yine inşaat sektöründe satış temsilciliğiydi. 1998 yılında İstanbul’a gelene kadar da bu şekilde devam ettim.

İstanbul’a gelmek aslında çalışma hayatımla ilgili bir karardı. İnsan hayata başlarken ona verilen şablonlar biraz farklı. Ailem bana bu şablonu tam olarak vermemiş olsa da içinde yaşadığım toplumdan, çevremden ben de bu şablonu istemeden edindim. Daha iyi bir hayat, daha fazla kazanç, kariyer hedefleri koymaya başladım kendime ve sanki bunlar İzmir’de gerçekleşmeyecek gibi geldi. O yüzden de kendimi İstanbul’a gelmek zorunda hissettim. Elimde hazır bir fırsat olmadan İstanbul’a geldim ve arayışlarım sonucunda tütün sektöründe, hızlı tüketimde satışla başladım ve devam ettim. 2003 yılına kadar çeşitli uluslararası şirketlerde satış ile başlayıp satış yöneticiliğiyle sonuçlanan  bir kariyerim oldu. Ondan sonra biraz gönüllü yaptığım işlere yöneldim. Bu gönüllü işlerin başında aşina olunduğu üzere arama kurtarma geliyor. Sonrasında felsefe, insani yardım ve ekoloji çalışmaları gibi çeşitli gönüllü işlerde de bulundum. Aktif Felsefe Derneği çatısı altında aktif felsefe ile başlayıp GEA Arama Kurtarma bünyesinde devam eden gönülülük faaliyetleri.

-Peki nasıl başladı, nereden çıktı bu gönüllülük faaliyetleri?

Ben Üniversite yıllarında felsefe ile ilgileniyordum. Bir arkadaşım vesilesiyle dernekle tanışma fırsatı buldum. İlk başta biraz çekimserdim. İnsanın iç güçleri, istediklerini başarabilme yeteneği, ahlakıyla kendine ve çevresine katkı sağlayabilmesi gibi konulardan bahsediyorlardı. Başta ‘’Nereye geldim ben?’’ diye düşündüm. Şüpheci bir şekilde sordum ‘’Şimdi ben bakışlarımla bir kaşığı eğebilir miyim?’’ diye. Hocamız bana ‘’Eğersin ama sonra onu kaşık olarak kullanamazsın. İnsanlığa da bir faydan olmaz. O yüzden böyle güçlerin varsa başka şeylere harcaman daha faydalı olur’’ dedi. Bu cevaptan sonra doğru yere geldiğimi anladım. O günden beri de felsefi konularıyla ilgili insanın kapasiteleri, kendini anlaması, kapasitelerini artırması, insanca yaşaması, bulduğundan daha iyi bir dünya bırakmak için çalışması gibi konularda çalışmalarım oldu. Bu tip bir yaşam zaten aktif bir yaşam, bilgi sonuçta tek başına faydalı bir şey değil. Alınan bilgilerin bir şekilde hayata geçirilmesi lazım. Bu alanlardan biri de arama – kurtmarma, ekoloji faaliyetleri alanıydı. Benim de ilgili olduğum bir alandı. Çünkü üniversiteden beri bir şekilde doğayla iç içeydim. Sürekli kamp yapan, teknik anlamda kapasitesi yüksek olan, bu konulara yetenekli biriydim. Böylelikle kendimi arama – kurtarma faaliyetlerinin içinde buldum. 

1 2 3 4 5 6Sonraki sayfa
Etiketler
Show More

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.