Teknoloji

Goodyear’ın yeni lastikleri kullanıldıkça elektrik üretiyor

Goodyear_bh03

Lastik üreticisi Goodyear yükselişteki elektrikli otomobil trendine özel bir lastik konseptiyle katılmış. BH03 kod isimli lastik ısı enerjisinden elektrik üretebiliyor.

Günümüzde dünya kaynaklarının tükendiğini gördükçe herkes gözünü yeniden verimliliğe çeviriyor. Bunu evlerimizdeki küçük çay makinesinden en büyük fabrikalara kadar görmek mümkün. Her gün kullandığımız enerjiye aç otomobiller de verimli olması gereken şeylerin başında geliyor. Neyse ki verimli bir otomobil kullanmak için artık Toyota Prius satın almak zorunda değiliz. BWM i8 gibi muhteşem görünen şeyler de verimli olabiliyor.

Ancak verimli olmak için sadece daha düşük hacimden daha fazla beygir gücü üretmek, yanına bir de elektrik motoru eklemek yeterli değil. Daha farklı düşünmek, fizik ve kimyanın derinliklerine inmek gerekiyor. Örneğin bir otomobil motoru aslında çok daha fazla güç üretebilecek olmasına rağmen oluşan ısı sebebiyle ürettiği gücün bir kısmı ısı olarak kaybediliyor.

Goodyear gözünü ısı olarak kaybolan enerjiye dikmiş ve mümkün olduğunca enerjiyi geri kazanmak için çalışmaya başlamış.

Goodyear_bh03_2

Ortaya çıkan sonuç Goodyear BH03. Bu yenilikçi konsept, üzerindeki özel bir sistem sayesinde ısı enerjisini elektriğe dönüştürebiliyor. Elektriği üretecek ısı için 2 kaynak var; birincisi güneşli günlerde ısınan asfalt. Özellikle aracınız park halindeyken ciddi biçimde elektrik üretebilir. İkinci kaynak ise tekerliğin dönüşü esnasında oluşan ısı. Özellikle yüksek hızlarda lastiğin yüzeyinde kayda değer bir ısı oluşabiliyor. BH03 bu ısı enerjisini elektriğe dönüştürüp aracın bataryalarını şarj edebiliyor.

Elbette konsept tasarım yollara çıkmak için fazla bilim-kurgu ürünü gibi görünüyor. Ancak Goodyear bu teknolojinin uygulanabilirliği konusunda umutlu. Dolayısıyla bu sıradışı tasarımla olmasa bile yakında elektrik üreten lastiklerle tanışabiliriz.

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.