Teknoloji

Google Glass Taktı, Trafik Cezası Yedi

google-glass-woman

(Temsili resim)

Teknolojinin günümüzdeki gelişim hızı, birçok açıdan kuralları zorluyor. Bu konuda son yılların en fazla ön plana çıkan cihazı ise hiç şüphesiz Google Glass. Henüz geniş kitleler halinde kullanılmıyor olsa da Google Glass etik ve kurallar bakımından tartışılır halde. Bunlara bir yenisi de San Diego’lu polisler eklemiş.

Google Glass’ın kamera özelliği, gözlük gibi yüzünüzde olduğundan her an aktif olması etik ve kurallar açısından tartışıladursun olayın bir de trafik boyutu ortaya çıktı. ABD- San Diego’da bir kadına araç kullanırken Google Glass kullandığı gerekçesiyle trafik cezası kesilmiş.

San Diego’da trafik kurallarına göre bir sürücünün araç kullanırken Navigasyon cihazı haricinde başka bir ekranı aktif şekilde kullanması yasak. Bu kurala araç içi TV, video sistemleriyle birlikte cep telefonu, tablet gibi cihazlar dahil. Fakat polis memuru, Cecilia Abadie adlı kadını durduğunda Google Glass’ı da bu kural kapsamına dahil etmiş ve cezaya ekmiş. Cecilia Abadie’nin asıl cezası hız sınırını aşmak olsa da ceza tutanağında Google Glass sebebiyle ekstra bir ceza yediği görülüyor.

Google_Glass_trafik_cezası

Cecilia Abadie, bu cezaya itiraz etmiş durumda. San Diego polis departmanı ise sürücünün Google Glass takmasının kurallara aykırı olduğu konusunda hem fikir fakat sadece cihazın açık olduğu durumlarda. Dolayısıyla şimdi polis memurunun olay esnasında cihazın açık olduğunu kanıtlaması gerekecek.

Bu olayı genel bir bakış açısıyla değerlendirirsek gerçekten de Google Glass, sürüş esnasında açık olursa sürücünün dikkatini dağıtabilecek nitelikte bir cihaz. Dolayısıyla zararsız bir gözlük gibi görünse de ileride sürücülerin Google Glass takması dünya çapında yasaklanabilir.

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.