Teknoloji

Google Nexus 5 Resmileşti

Nexus5

Google’ın tüm detaylarıyla basına sızan telefonu Nexus 5, bugün nihayet resmi olarak tanıtıldı. Telefonun detaylarına baktığımızda bir sürpriz olmadığını, basına sızan bilgilerin doğru olduğunu görüyoruz.

Her yıl Android işletim sisteminin yeni sürümüne liderlik edecek, sade ve temel bir Android deneyimi sunacak ve örnek teşkil edecek bir akıllı telefon olarak yeni bir Nexus modelini kullanıcılara sunan Google, Android 4.4 için de Nexus 5 ile karşımıza çıktı. Daha önce defalarca sızan, hatta Google çalışanlarının elinde kameralara yakalanan Nexus 5, teknik özellikler bakımından sürpriz yapmıyor. Oldukça üst sınıf özelliklere sahip olan telefonun teknik detayları şu şekilde;

2.2 GHz 4 çekirdeki Snapdragon 800 işlemci, 4.95 inç Full HD çözünürlüklü ekran, 2GB RAM, 8GB kamera (optik görüntü sabitleyici OIS ile birlikte), 2,300 mAh batarya, kablosuz şarj özelliği, NFC, Bluetooth 4.0, 802.11 ac Wifi ve 4G LTE. Elbette tüm bunların yanında işletim sistemi de yeni Android 4.4 KitKat sürümü.

google_nexus_5_4

Nexus 5, bir önceki Nexus 4’te olduğu gibi LG tarafından üretiliyor. Bu durum özellikle ekran kalitesi bakımından Nexus 5 için bir avantaj olabilir zira LG’nin ürettiği ekranlar oldukça kaliteli. Nexus 5’te görev yapan 4.95 inçlik Full HD ekran da hiç fena durmuyor. Telefonun dış tasarımında farklılıklar göze çarpıyor. Tasarımda çizgiler bir önceki modele göre farkedilir biçimde değişirken kullanılan malzemeler de değişmiş. Nexus 5’in gövdesi tümüyle plastikten üretiliyor. Sadece ön bölümde Gorilla Glass 3 cam bulunuyor. Bu cam dışındaki tüm bölümler plastik. Fakat Google, detaylarda uyguladıkları dokunuşlarla telefona oldukça kaliteli bir his verdiklerini belirtiyor. Telefonun arka bölümünda plastiğin yüzeyi mat, yumuşak bir desen ile kaplanmış. Ön bölümde ise cam kenardan kenara uzanıyor ve birleşme noktalarını gözden uzaklaştırıyor. Ayrıca ekranın kenarlarındaki çerçeve de oldukça ince. Seramik benzeri bir malzemeden üretilen tuşlarla da bu tasarım tamamlanmış.

Android 4.4 KitKat sürümünden de bahsetmek gerekirse; Bu sürüm çok büyük yenilikler içermiyor. En azından görsel açıdan böyle. Ana kısayollara artık bir kamera kısayolu eklenmiş. Bunun yanında ok işaretleri de bir uygulamaya girildiğinde alt bölümden yok oluyor. Google’ın verdiği bilgiye göre asıl yenilikler işletim sisteminin derinliklerinde. Android 4.4 KitKat, verimlilik üzerine yoğunlaşmış. 512MB RAM desteği ile giriş seviyesi telefonlarda bile başarıyla performans verebileceği söyleniyor. Elbette üst düzey telefonlarda da daha akıcı ve daha az pil tüketen bir yapısı olacak. Şimdilik sadece Nexus 5’te yer alacak bu sürümün en erken 2014 yılında diğer telefonlara ulaşması bekleniyor. Google da şimdilik bu konuda bir tarih vermekten kaçındı. Ama Galaxy Nexus’un Android 4.4 güncellemesi almayacağı kesin olarak açıklandı.

Nexus5_Black

Google Nexus 5, bugünden itibaren ABD’de satışa sunuluyor. Kullanıcılara siyah ve beyaz renk seçeneklerinin yanı sıra 16 ve 32GB’lık depolama seçenekleriyle birlikte sunulacak olan Nexus 5, 349 dolar (16GB için) ve 399 dolar (32GB için) olmak üzere iki fiyat seviyesinden satılacak. Bu fiyatlar Nexus 4’e göre biraz yüksek olsa da özellikle iPhone ve Nokia modelleriyle kıyaslandığında bir hayli hesaplı görünüyor.

Diğer resimler için sonraki sayfalara göz atabilirsiniz.

1 2 3 4 5 6 7Sonraki sayfa
Etiketler
Show More

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.