Yaşam

Greenpeace duyarlılık mesajı göndermek için Peru’daki dünya mirasını mahvetti

Greenpeace Nazca Çizgileri

Uluslararası doğa koruma örgütü Greenpeace, yenilenebilir enerjiye dikkat çekmek için bir afiş tasarladı. Sorun ise afişi Nazca Çizgileri‘ne, yani Peru’da bulunan antik dünya mirası sit alanına koymaları. Greenpeace aktivistlerinin sit alanına verdiği hasar geri döndürülemez olurken, Peru hükümeti dava açmaya hazırlanıyor.

Peru Nazca Çizgileri’ni yıllardır koruyor ve normalde turistler bu tarihi güzelliğe zarar vermemek için yalnızca uçakla üzerinden geçerek ziyaret ediyor. Peru, yalnızca çok özel durumlarda turistleri sit alanına sokuyor ve o zaman da herkese özel ayakkabı giyme zorunluluğu getiriyor. Devlet başkanı ve bakanlar dahi bu kurala uymak durumunda bırakılıyor.

Perulu kültür bakanı yardımcısı Luis Jaime Castillo, Greenpeace aktivistlerinin sit alanında bıraktıkları ayak izlerinin yüzlerce hatta binlerce yıl silinmeyeceğini söyledi ve ekledi: “Zarar verdikleri çizgi, Nazca Çizgileri’nin en sembolik ve en görünür olanı.”

Peru’nun koruma önlemleri Greenpeace aktivistleri tarafından dikkate alınmadı ve gizlice sit alanına girdiler. Üstelik, yalnızca tarihi alana girmekle kalmadılar, bir de “Değişim Zamanı. Gelecek Yenilenebilirde. Greenpeace.” yazılı bir reklamı son derece hassas olan sit alanına yerleştirdiler. Greenpeace’in de inandığı gibi gelecek yenilenebilir enerjiden geçiyor fakat pankartın üzerinde durduğu 1500 yıllık dünya mirası asla yenilenemeyecek.

Greenpeace’in yapılan hatayı anlaması uzun sürmedi ve Peru’dan özür diledi. Çevre örgütü, bu ay iklim değişiklikleri konusunda bir araya gelecek olan Birleşmiş Milletler’e mesaj göndermek istediklerini fakat yaptıklarının pervasız ve kaba olduğunu söyledi.

Greenpeace’in bu konuda eleştirildiği bir diğer nokta da, ana dili İngilizce olmayan Peru’nun dünya mirasını mahvederken, İngilizce mesaj kullanmış olması. Mesajın hedefi dahi Peru değilken, bu işten en zararlı çıkan Peru oldu.

Artık olan oldu ve sit alanı binlerce yıl izleri silinemeyecek hasarlarla doldu. Greenpeace yöneticilerinden Kumi Naidoo, Lima’da düzenlenecek olan Birleşmiş Milletler toplantısına katılacak ve Peru hükümetinden kişisel olarak özel dileyecek.

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.