Yaşam

Günde üç fincan kahve ömrü uzatıyor


Kahve hakkında yapılan yeni bir araştırma, düzenli olarak kahve tüketmenin sağlığa yararlı olabileceği yönünde sonuçlar ortaya koydu.

“Annals of Internal Medicine” adlı tıp dergisinde, uluslararası bir araştırma ekibinin 10 Avrupa ülkesinde, yarım milyondan fazla kişinin ölüm oranlarını incelediği araştırma yayınlandı.

Araştırmanın sürdürüldüğü on altı buçuk yıl sonunda elde edilen verilere göre, kahve tüketimi günlük 580 mililitreden fazla olan erkeklerin hayatını kaybetme ihtimali kahve içmeyenlere oranla yüzde on iki daha düşük. Kadınlarda ise bu oran yüzde yedi. Kahvenin etkilerini nesnel bir şekilde saptayabilmek için beslenme, sigara alışkanlığı gibi faktörler araştırmaya dahil edilmedi.

DW Türkçe’de yer alan habere göre araştırmacılar, diğerlerine kıyasla daha fazla kahve içen kişilerin ölüm riskinin hemen her hastalıkta daha düşük olduğunu tespit etti. Bu etkiye özellikle kalp-damar ve sindirim rahatsızlıkları örnek gösterildi.

2

Araştırma ekibinin başkanı Marc Gunter, yine de kahve tiryakilerine temkinli mesajlar veriyor. Gunter, “Uzun süre gözleme dayalı araştırmaların sınırlı olması nedeniyle kahve içilmesi veya içilmemesi yönünde tavsiye veremiyoruz” dedi. Ancak Gunter, günde 3 fincan kahve tüketiminin sağlığa zararlı olmadığı, bilakis olumlu etkileri olabileceği yönünde sonuçlara ulaştıklarını söyledi.

Kahvenin dünyada en çok tercih edilen içeceklerden biri olduğuna dikkat çeken araştırmacılar, dünya genelinde günde iki milyar fincan kahve içildiğini vurguladı.

Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı da (IARC) geçen yıl, kahvenin kanser riskini yükselttiğine ilişkin ellerinde bir bulgu olmadığını açıklamıştı.

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler