Teknoloji

Hacker’lar The Interview’un yayınlanmasını istemiyor

The_interview

Yaşanan büyük PSN krizinin ardından yine çok büyük bir hacklenme olayıyla karşı karşıya kalan Sony, siber korsanların tehditlerine maruz kalıyor. Öyle ki hacker’lar Sony’nin The Interview filmini yayınlamamasını istiyor.

Daha önce PSN’den kullanıcı bilgilerinin çalınması Sony için büyük bir sorun olmuş ve şirket en üst seviyede temsille halkın önünde özür dilemişti. Ancak hacker’lar Sony’nin peşini bırakmadı ve birkaç hafta önce yine büyük bir siber suçun mağduru oldular. Bu kez PlayStation kullanıcıları çok etkilenmedi belki ama Sony’nin iç yazışmaları, sözleşmeleri, ünlü oyuncuların telefon numaraları ve hatta Sylvester Stallone gibi isimlerin sosyal güvenlik numaraları bile internete sızdı.

Tüm bunlar bile Sony’nin başını fazlasıyla ağrıtmaya yeterliyken şimdi hackerlar daha fazlasını sızdırmakla tehdit ediyor. İstedikleri ise The Interview filminin iptal edilmesi.

The Interview, Seth Rogen ve James Franco’nun rol aldığı belgesel – komedi arası bir film. Bu filmi pazarlık konusu yapan nokta ise Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un filmde alay konusu edilmesi. Bu sebeple hacker’lar Sony’nin filmi iptal etmesini ve her türlü yayımdan çekmesini istiyor. Eğer bu istekleri yerine getirilmezse Sony’nin üst düzey yöneticileriyle ilgili daha fazla bilgiyi internete sızdıracaklarını söylüyorlar.

Sony ise şimdilik bu konuda sessizliğini koruyor. Görünüşe göre hacker’ların taleplerine yanıt vermeye de pek niyetleri yok.

The_interview_2

Her koşulda The Interview’un yılın en dikkat çekici yapımları arasında yerini alacağına hiç şüphe yok. Zira bu film için ciddi bir merak oluşmuş durumda. Sony filmi dünya çapında yayınlasın ya da yayınlamasın bu konuda çok tartışılacaktır. Filmin 25 Aralık’ta ABD’de vizyona girmesi planlanıyordu.

Filmle ilgili bir spoiler vererek heyecanınızı öldürmek istemeyiz. Bu sebeple bundan sonraki satırları okuyup okumamak size kalmış:

Spoiler: Sızan belgelerden Sony’nin The Interview filminin sonuna karıştığını da öğrenmiş oluyoruz. Sony CEO’su Kaz Hirai, The Interview filminin sonunu gördükten sonra bazı sahnelere müdahele etmiş. Filmin sonunda Kim Jong-un’un başının patladığı sahneyi fazla şiddetli bulan Hirai, en azından global versiyondan bu sahnelerin çıkarılmasını istemiş. Bunun üzerine film ekibiyle iletişim kuran başkan yardımcısı Amy Pascal, film ekibini biraz daha az şiddetli bir sahneyi kullanmaya ikna etmiş. Pascal yazdığı e-posta’da 25 yıldır Sony’de çalıştığını ve ilk kez Japonya’daki merkezden böyle bir istek geldiğini belirtirken, bunu Kuzey Kore’nin hassas politik durumuna ve Japonya hükümetiyle olan ilişkilere bağlamış.

Kaynak: The Verge

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.