OtomobilTeknoloji

Harley Davidson’ın ilk elektrikli motosikleti için geri sayım başladı

Büyük hacimli ve gürültülü motorlarıyla tanıdığımız Harley Davidson, sessiz motorunu çıkarmak için kolları sıvadı. Şirket önümüzdeki yıl ilk elektrikli motosikletini piyasaya süreceğini duyurdu.

Aslında elektrikli bir Harley Davidson’ı ilk kez duymuyoruz. Şirket ilk elektrikli konsepti olan LiveWire’ı 2014 yılında duyurmuş ve dikkat çekmeyi başarmıştı. Zira LiveWire üretime oldukça yakın bir konsept gibi görünüyordu. Fakat ekonomi modunda bile sadece 80 km menzil sunan LiveWire bu açıdan pek de isteyeceğiniz bir cruiser değildi. Dolayısıyla Harley Davidson o günden bu yana üretime geçmekle ilgili bir plan açıklamamıştı.

Şirket bugün ilk kez elektrikli bir motosikleti piyasaya sürmek konusunda ciddi planlar açıkladı. Önümüzdeki 18 ay içerisinde elektrikli bir motosikletin seri üretimine başlamayı planladıklarını söyleyen Harley Davidson yetkilileri 2019 yılı sonra ermeden bu motoru satışa sunmak istiyor.

Son dönemde düşüşte olan motor satışları sebebiyle küçülme yaşayan Harley Davidson’ın bu sözü tutması oldukça önemli. Şirket 2017 sonlarında bir fabrikasını kapatıp 800 işçiyle yollarını ayırmaya karar vermişti. 2018’de de satışlardaki düşüşün devam etmesi bekleniyor.

Elektrikli Harley Davidson’ın nasıl bir tasarım ve performansa sahip olacağı henüz belirsiz. Ancak LiveWire halen bu konuda fikir verebilecek bir konsept. Elbette aradan geçen 4 yıla yakın sürede gelişen teknolojinin LiveWire’a daha fazla menzil ve kullanışlılık katmasını bekliyoruz.

LiveWire, klasik Harley Davidson meraklıları için çok büyük bir haber olmayabilir. Zira sessiz yapısı ve viteslerinin olmaması sebebiyle deneyim tümüyle değişiyor. Ancak elektrik motorunun anlık torku, yüksek devir becerisi ve viteslere ihtiyaç duymaması elektrikli motosikletlerin de eğlenceli olabileceği anlamına geliyor. Tek sorun pil ömrünün şimdiye kadar tatmin edici seviyelere ulaşmaması.

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler