Teknoloji

Hasselblad Stellar Yüzünü Gösterdi

hasselblad-stellar-2

Üst seviye fotoğraf makineleri üreten Hasselblad, yeni aynasız modeli Stellar’ı duyurdu. Sony RX100 ile aynı temelleri paylaşan Stellar, yüksek fiyat etiketiyle yine hayal kırıklığı yaratacak gibi görünüyor.

Orta format fotoğraf makineleriyle yıllardır üst segment stüdyo fotoğrafçılarının tercihi olan Hasselblad, özellikle yüksek çözünürlüklü modelleriyle tanınıyor. Çoğunlukla duran nesneleri, iyi ışık altında maksimum kalite ile çekmek için kullanılabilen Hasselblad modelleri, günlük fotoğraf çekimleri için pek uygun değil. Bu sebeple geçtiğimiz yıl aynasız, daha taşınabilir üreteceğini açıkladıklarında birçok fotoğrafçı heyecanlanmıştı.

Fakat Hasselblad’ın hamlesi hayal kırıklığı yaratmaya devam ediyor. Birkaç ay önce Lunar isimli modelini görücüye çıkaran firma, adeta bir şok yaratmıştı. Zira yeni olarak lanse edilen bu model aslında Sony NEX-7’nin pahalı kıyafetler giymiş versiyonuydu. NEX-7 ile tümüyle aynı donanımı kullanan Hasselblad, bu gövdenin üzerine ahşap malzemeler ve ufak tasarım farklılıkları ekleyerek fiyatı 7,000 dolar civarına çekmişti. Oysa ki standart NEX-7’nin fiyatı 1,000 dolar civarında. Üstelik Lunar, yüksek kaliteli Hasselblad lensleriyle de uyumlu değil ve Sony’nin NEX lenslerini kullanıyor.

hasselblad-stellar

Bugün resmi olarak yüzünü gösteren Stellar modeli de bir önceki Lunar modelinden farklı değil. Yine Sony ile işbirliğine giden Hasselblad, bu kez 650 dolar civarında bir fiyat etiketine sahip olan Sony RX100 modelini modifiye ederek piyasaya sürüyor. RX100’ün tüm donanımını aynı şekilde kullanan Hasselblad, gövdeyi farklı renge boyayıp üzerine ahşap bir tutma yeri yerleştirmiş. Böylece ürünün fiyatı da 3,000 dolara yükselmiş.

Hasselblad Stellar’ın orijinal RX100’den daha güzel durduğuna hiç şüphe yok. Fakat aynı makineyi 650 dolara almak varken birkaç küçük eklenti için 3,000 dolar kim verir bilemiyoruz. Hasselblad’ın Lunar modeli de satışa sunulduğundan beri neredeyse hiç satılmadı. Bakalım Hasselblad ”klon” makineler üretmeye bundan sonra da devam edecek mi…

hasselblad-stellar-3

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.