Teknoloji

Hasselblad’dan detay çılgınlarına 400 megapiksellik H6D-400c

Hasselblad orta format modelleriyle her zaman çözünürlük konusunda en ön saflarda yer alan bir üretici. Şimdi yeni modelleriyle çıtayı 400MP seviyesine taşıyorlar.

Son yıllarda Sony ile olan işbirliğiyle dijital fotoğraf konusunda da başarısını kanıtlayan Hasselblad, 2016 yılında 100MP çözünürlük sunan H6D-100c modelini duyurarak çözünürlük yarışında en önde kalmaya devam etmişti. Fakat artık sensör Sony’den geldiği için rakipler de benzer işbirlikleriyle aynı sensöre erişebiliyor. Dolayısıyla Phase One ve Pentax gibi markalardan da Hasselblad’a rakip orta format modeller görüyoruz. 

Fakat Hasselblad’ın özel bir silahı daha var: çoklu çekim. Şirket daha önce bu teknolojiyi kullandığı H5D modelinde 200MP çözünürlüğe ulaşmıştı. Şimdi 100MP sensör ve çoklu çekim tekniği ile daha fazlasını vaat ediyorlar: 400MP. 

Çoklu çekim teknolojisi temel olarak 100 megapiksellik fotoğrafların birleşiminden 400 megapiksellik tek bir fotoğraf çıkmasını sağlıyor. Ancak bu basitçe 4 fotoğrafı birleştirmekten ibaret değil. Makine 400MP bir fotoğraf çekmek istendiğinde işe sensörün ana bölümünden bir kare çekerek başlıyor. Ardından sensör kendini birer piksel sağa – sola, aşağı – yukarı oynatarak 5 fotoğraf daha çekiyor. Böylece 6 fotoğrafın birleşimiyle 4 kat daha büyük fotoğraf karesi tamamlanmış oluyor. 

Elbette bu fotoğrafı işlemek pek kolay değil. 16 bit TIFF formatında çekilen 6 fotoğraf ile ortaya toplamda 2.4 GB’lık bir veri çıkıyor ve bunu işlemek için fotoğraf makinesini bilgisayara bağlamak gerekiyor. 

Ayrıca H6D-400c ile fotoğraf çekerken oldukça planlı ilerlemeniz gerekiyor. 100 megapiksellik tek kare çekmekte bir problem yok. Fakat 6 fotoğraftan oluşan, sensörün nanometrelik hareketlerle çektiği 400 megapiksellik fotoğrafları çekerken hareket etmeyen planlar ve çok sağlan bir tripod kullanmanız şart. İyi bir örnek görmek isterseniz Hasselblad’ın sayfasındaki böcek fotoğrafına göz atabilirsiniz.

Her şey yolunda giderse elinizde 23200 x 17400 çözünürlükte bir fotoğraf oluyor ki, bunu görüntüleyecek bilgisayarın da oldukça kuvvetli olması gerekiyor. Neyse ki bu Hasselblad sahipleri için büyük bir problem değil. Zira H6D-400c’nin 47 bin dolarlık fiyat etiketinin yanında güçlü bir bilgisayarın fiyatı cüzi kalacaktır.

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler