Tasarım

Hipnotize edici motor sökme sanatı

Almanya’da bir ekip elden geçirmek için bir Porsche motorunu parçalarına ayırmaya karar vermiş. Ancak yağ ve ter dolu bu süreci timelapse tekniğiyle bir sanata dönüştürmeyi başarmışlar.

Videoda görülen motor 3.2 litrelik boksör tip 6 silindirli bir Porsche motoru. Modern dönem 911 Carrera’lardan birinden çıkarılmış olmasına rağmen üzerindeki fındık kabukları uzun süredir kullanılmadığını gösteriyor. Bir tamir ekibi bu motoru parçalarına ayırıp elden geçirmeyi ve bir hot rod motoru yapmaya karar vermiş. Yukarıda gördüğünüz video da bu sürecin ilk adımı. Önümüzdeki dönemde süreci gösteren diğer videoları da yayınlayacaklarını söylüyorlar.

Porsche_911_32

Videoyu bizim için güzel kılan otomobillere ve mühendisliğe olan ilgimizin yanı sıra kullanılan timelapse tekniği oldu. Ekip, her bir hamleyi tek tek fotoğraflayıp sekans haline getirmiş ve bir video yaratmış. Böylece motor kendi kendine sökülüyormuş izlenimi veriliyor.

Video çekimlerini ve prodüksiyonu Hamburg merkezli bir ekip olan Filmkooperation gerçekleştirmiş.

Motorlara ilgi duyan biriyseniz bu Porsche motorunun alıştığımızın aksine ardı ardına dizilmiş dikey ya da V açılı silindirlerden oluşmadığını görebilirsiniz. Bunun sebebi silindirlerin karşılıklı dövüşen iki boksörün kolları gibi yatay şekilde yerleştirilmiş olması. Porsche 911’lerde motor arka aksın arkasında çok dar ve alçak bir alana yerleşmek zorunda olduğundan uzun yıllardır bu tasarım tercih ediliyor. Benzer bir yaklaşımı otomobil dünyasının efsanesi VW Beetle’da da görebiliriz. Zira bu aracı da Ferdinand Porsche tasarlamıştı.

VW_1966

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.