Teknoloji

Yeni HTC One can sıkıcı derecede eskisine benziyor

htc one m9

HTC yıllardır akıllı telefon savaşlarını renklendiriyor. Samsung plastiğin ucuz dünyasında dönüp dolaşırken, o gerçekten güzel görünen telefonlar yapıyordu. Dünyanın ilk eli yüzü düzgün, takdire şayan görünümlü Android telefonu One gerçek bir başarıydı.

Her yıl mobil teknoloji dünyasının en yeni cihazlarının ilk kez görüldüğü Mobil Dünya Kongresi’nin (Mobile World Congress / MWC) bu yılki ayağında tanıtılan One M9 da, tıpkı HTC’den beklenildiği gibi güzel görünen bir akıllı telefon fakat One M8’e çok benziyor, One M7’nin de neredeyse One M8 ile birebir aynı tasarıma sahip olduğu göz önünde bulundurulduğunda, HTC tasarım ekibinin geride kalan iki yılda pek bir şey yaptığını söylemek mümkün değil.

Her ne kadar HTC -tıpkı pazarın geri kalanı gibi- tasarım açısından sınırlarını zorlamaya yeltenmemiş ve mikroskobip değişiklikler ile yetinmiş olsa da, bu One M9’un gerçekten güzel göründüğü gerçeğini değiştirmiyor. Bir önceki modelden çok az daha ince ve bu sayede tek el ile kullanması görece daha kolaylaşmış. 2015 kamera çıkıntılarının yılı olduğundan, HTC One M9’un arka kamerasında da bunu görmek mümkün. M8’de tepede olan güç tuşu da en nihayetinde yan tarafa alınmış.

One serisinin ön hoparlörleri hâlâ yerli yerinde duruyor ve bunun için minnettarız. 5 inç ekran yine 1080p (Full HD) çözünürlük sunuyor ve HTC One M9 gücünü 64 bitlik sekiz çekirdekli 2 GHz saat hızında çalışan Qualcomm Snapdragon 810 işlemciden alıyor. Henüz telefon ile vakit geçirme şansı bulamadık fakat deneyenlerin hızlı bir deneyimden bahsettiklerini söyleyebiliriz.

HTC-one-3-1024x768

YENİ ONE M9’U İLK GÖRÜŞTE
ONE M8’DEN AYIRAMADIK

HTC-one-2-1024x768

One serisinin ilk iki cihazında HTC, herkesi Ultrapiksel kameranın neden iyi bir fikir olduğuna ikna etmek için on takla atmıştı. Bu yıl işler değişti ve firma aslında bunun o kadar da iyi fikir olmama ihtimalini değerlendirerek, ön tarafta çok parlak fotoğraflar çeken kötü bir sensör kullanmayı tercih etti. Arka tarafta ise 20 MP’lik bir haşmetli duruyor. Ultrapiksel alkışlarla dışarı alındığından, bir önceki telefonlardaki çılgın yeniden odaklama ve garip ışık alma metodları da One M9’da yer almıyor. Anlayacağınız, tüm o minik numaralardan arındırılmış, sadece işini yapan iyi bir kamera.

HTC yazılım tarafında ise güzel özelleştirme özelliklerini hayata geçiriyor. Yeni Theme uygulaması, telefonunuzun ikonlarından menü renklerine kadar her şeyin rengini ve nasıl göründüğünü değiştirmenize olanak tanıyor. Ama bunlarla uğraşmayıp, HTC’nin mağazasından hazır temalar indirebilirsiniz. Firma, yetenekli tasarımcılarla çalışıp, harika temaları kullanıcılarına sunacağının sözünü verdi. Eğer bu sözü yerine getirmezlerse, Google’dan HTC Türkiye’nin iletişim bilgilerini kolaylıkla bulabilir ve sabah, öğle, akşam yemekten önce arayıp hesap sorabilirsiniz.

Cihazın görünümü heyecan verici olmasa da, yazılım tarafındaki zeki hamleler bunu telafi etmeye çalışıyor; bu konuda ekstra mesai yapıldığını görebiliyorsunuz. HTC One M9’a eklenen yeni bir widget, sürekli olarak nerede olduğunuzu takip ediyor ve bu bilgiden yola çıkarak o an ihtiyaç duyacağınızı tahmin ettiği uygulamaların kısayollarını ana ekranınızda gösteriyor. Bu şekilde evdeyken başka, işteyken başka, seyahat halindeyken başka bir ana ekrana sahip oluyorsunuz.

ABD’de 650 dolara satılacak olan telefonun ne zaman ve nasıl bir fiyat etiketi ile ülkemize geleceğini henüz bilmiyoruz. Bizim fiyat tahminimizi soracak olursanız da 2499 TL deriz.

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.