Yaşam

IKEA reklamına idrarınızı yaptığınızda hayatınız değişiyor

Ikea aile hayatının çok gösterilmeyen, üzerinde durulmayan yönlerini reklamlarına taşımaya bayılıyor. “Where Life Happens” kampanyasıyla boşanmış aileleri, ergenlik döneminin sancılı anlarını, bekar ve çalışan annelerin hayatlarını konu alan Ikea, bunu gerçekten etkileyici şekilde yapıyor. Toplumda empati yeteneği geliştirip, iletişimi güçlendirmeyi amaçlayan şirket bu kez bambaşka bir kampanyaya imza attı.

Şirketin reklam ajansı Åkestam Holst tarafından tasarlanan basılı bir reklam İsveç’in en çok okunan kadın dergisi Amelia’da yayımlandı. Reklamda Ikea’nın Sundvik markalı beşiği ve fiyatı yer alıyor.

Reklamın başlığı ise oldukça net “Bu reklama idrarınızı yaparsanız hayatınız değişebilir!” Evet, doğru bildiniz, Ikea’nın reklamı aynı zamanda bir hamilelik testi. Reklamın altındaki küçük kutucuğa idrarınızı damlattıktan birkaç dakika sonra sonuç veriyor. İşin Ikeaca tarafıysa burada başlıyor. Sonuç bildiğimiz tipik hamilelik testi sonuçları gibi tek çizgi, çift çizgi mantığında ilerlemiyor.

Sonuç Pozitifse Bingo!

Eğer sonucunuz pozitifse beşiğin normal fiyatının altında yaklaşık yüzde 50 indirimli kırmızı renkte yeni bir fiyat beliriyor. Ikea buna “Aile İndirimi” demeyi tercih etmiş.

Son derece yaratıcı olan bu uygulama elbette pek çok tartışmayı da beraberinde getirdi. Bazı insanlar bu reklamı oldukça zekice ve eğlenceli olarak tanımlarken bazıları gerekliliğini sorguladığını dile getirdi.

Ikea ve reklam ajansı bu ilanı tasarlarken medikal bir laboratuvar olan ve çeşitli endüstriler için her türlü yüzey kaplamaları yapan Mercene Labs ile birlikte çalıştı. Mercene Labs bu reklam özelinde birçok araştırma yaptığını ve edindikleri bilgileri başka ürünlerde daha da geliştirerek kullanmayı planladığını açıkladı.

Son olarak bu reklamın sadece İsviçre’de yayınlandığını, diğer ülkeler için böyle bir çalışma olmadığını belirtelim.

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler