Sağlık / SporYaşam

İlaç Zamanını Anlayan Akıllı Bant Geliştirildi

Smart_patch

Güney Koreli bilim adamları hastanın ilaç alması gereken zamanı anlayabilen bir bant geliştirmiş. Yara bandı büyüklüğündeki akıllı bant, özellikle Parkinson gibi hastalıklarla fayda sağlayabilir.

Gelişen teknoloji ve özellikle de giyilebilir ürünlerin sağlık dünyasına etkilerini de yavaş yavaş hissediyoruz. İlk etapta spor faaliyetleri esnasında harcanan enerjiyi tespit etmek için tasarlanan teknolojiler bugün artık kandaki şeker oranı, kan basıncı gibi kritik verileri de ölçebilir hale geliyor.

Güney Kore’de ise bir ekip, teknolojiyi ilaç kullanımı üzerine özelliştirmiş. Yara bandı büyüklüğünde, üzerinde nano devreler bulunan akıllı bir bant geliştiren bilim adamları, bu sayede hastanın ilaç alması gereken zamanı ve ilaç miktarını tespit edebiliyor. Akıllı bant, vücut sıcaklığını ve kas aktivitelerini takip ediyor ve değişimlere göre ilaç konusunda gerekli kararları veriyor. Örneğin bir Parkinson hastasının kas aktivitesi artmaya başladıysa bunu farkedip ilaçtan belirli bir dozu otomatik olarak vücuda veriyor. Veriler düzgün olduğu süreçte ise ilaç alma zamanı gelse bile ilaç vermiyor ya da dozu azaltıyor. Böylece hasta, gereksiz ilaç alımı ya da fazla doz gibi durumlarda oluşacak etkilerden de korunmuş oluyor.

Akıllı_yara_bandı

Sıcaklık ve kas aktivitesi elbette tüm hastalıklarının etkilerini tespit etmek için mümkün değil. Fakat yukarıda verdiğimiz örnekte de olduğu gibi Parkinson gibi hastalıklarda sağlıklı sonuçlar verebilir. Bilim adamları bu teknolojinin yaygın biçimde kullanıma sunulabilmesi için 5 yıl gerekli olduğunu söylüyor. Ayrıca bantın üzerine Wi-Fi özelliği de eklemek istiyorlar. Böylece hastanın anlık durumuna ilişkin verileri kablosuz olarak alabilecek

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.