Teknoloji

İlk “uçan otomobil” eBay’de satışta!

moller-skycar-auction-3
“Yıl oldu 20xx uçan araba nerede?” kalıbını daha kaç yıl kullanacağız bilemiyoruz. Fezaya çıkacak teknolojiye sahibiz ancak 2017 yılında da hala “gerçek” bir otomobille karşılaşmış değiliz. Ancak zamanında öyle olduğu iddia edilen bir araç vardı. “Dünyanın ilk uçan otomobili” olarak lanse edilen bu tuhaf araç artık satın alınabilir durumda.

Moller International tarafından üretilen M400 Skycar’dan bahsediyoruz. Geliştirilmesi onlarca yıla ve milyonlarca dolara mal olan uçan otomobil, ne yazık ki bir türlü ciddiye alınan bir projeye dönüşmedi. Hatta üretici firma dolandırıcılıkla bile suçlandı.

moller-skycar-auction-1
Nitekim eleştirenler haksız da sayılmazdı. Zira gelişim aşamasında ciddi rakamlarda yatırımlar alan şirket, ortaya yalnızca dikey olarak havalanan bir araç çıkarmıştı. Ticari bir ürüne dönüştürülememesi, Federal Havacılık Kurulu’ndan izin alamaması da cabası.

Ancak evinizin arka bahçesinde uçurmalık pahalı bir oyuncak istiyorsanız M400 Skycar tam size göre. Toplamda 720 beygir güç üreten 8 adet motora sahip olan uçan araç, SpaceX’in Falcon 9 roketi kadar iddialı olmasa da, dikey olarak havalanıp iniş yapabiliyor. eBay’de 1 milyon dolardan açık artırmaya giren aracı hemen satın almak istiyorsanız 5 milyon doları gözden çıkarmanız gerek.

moller-skycar-auction-2
Moller, M400 Skycar’ın satışından gelecek parayla daha teknolojik bir uçan araç üretmeyi planladıklarını belirtiyor. Bunun yerine drone işine girseler herkes için daha hayırlı olur.

VİDEO

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler