İncelemeTeknoloji

HP Spectre XT TouchSmart

HP_Spectre_XT

Hiçbir bilgisayar kusuruz değildir. Fakat konu Ultrabook olduğunda HP’nin Spectre XT Touch Smart modeli kusursuza yakın özellikler sunuyor. Karizmatik tasarımı bizi küçük kusurlarını görmekten de alıkoyuyor.

2012’de Intel, Ultrabook adını verdiği yeni bilgisayar platformunu ve 300 milyon dolarlık destek fonunu duyurduğunda PC sektörünün kaderi için önemli bir adım atılmış oldu. Ultrabook’lar Apple’ın MacBook Air ile başlattığı süper ince ve taşınabilir ama aynı zamanda performanslı bilgisayar trendini Windows tarafına da taşıyordu. Zira 2012 öncesinde de Windows işletim sistemli ultra ince bilgisayarlar mevcuttu fakat bunların performansı bir Netbook’tan daha iyi değildi ve pil ömürleri çok kötüydü. Ultrabook’lar ise Core i5 işlemci, 20mm’den ince gövde, SSD depolama gibi özellikleri 1,000 doların altında fiyat etiketleriyle sunma gibi oldukça iddialı bir reçete sunuyordu.

Piyasaya çıkan ilk Ultrabook’lar gerçekten umut vericiydi. Özellikle ASUS’un Zenbook UX modelleri incelik ve performans açısından çok dikkat çekti. Fakat Zenbook’lar adeta MacBook Air’ın kardeşi gibiydi. Sınırlı USB portu ve sınırlı depolama alanı sunmaları Windows kullanıcılarının çok alışık olmadıkları eksikliklerdi. Bu sebeple aslında ilk Ultrabook’lar MacBook Air’ın kopyalarıydı ve yine Mac kullanıcılarına hitap ediyor gibiydiler. Çünkü Windows’u Mac’e tercih eden insanların istediklerini sunmuyorlardı. Bunları güçlü işlemciler, geniş depolama alanı, zengin I/O portları ve tabi ki uygun fiyat olarak sıralayabiliriz.

Üreticiler bunu farketmiş olacaklar ki ikinci nesil Ultrabook’larda ani bazı değişiklikler oldu. Tüm üreticiler depolama alanını artırmak için hibrit disklere geçiş yaptı, fiyatı düşürmek için daha ucuz işlemcilere ve plastik gövdelere geçiş yaptılar. Hatta 20mm’lik incelik sınırı da esnedi ve neredeyse 25mm’lik kalınlığıyla normal bir laptop gibi görünen ürünler de Ultrabook olarak anılmaya başladı. İlk başta reçeteyi çok sıkı tutmak işe yaramadığı gibi sonrasında çok gevşetmek de tutmadı. Bu sebeple bence özellikle 2013’ün başında Ultrabook sektörü biraz yolunu kaybetmiş gibiydi.

Neyse ki bazı üreticiler yeniden Ultrabook ismini hakedecek üretmeye başladılar.

1 2 3 4 5 6Sonraki sayfa
Etiketler
Show More

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.