Sosyal Medya

Instagram Fotoğraflarınızın Başarısını Önceden Öğrenin

Instagram_like

MIT’de küçük bir ekip tarafından hayata geçirilen bir yazılım, Instagram fotoğrafınızın başarısını ve ne kadar beğeni alacağını önceden tahmin edebiliyor.

Instagram, ilgi çekici fotoğrafları sevdiklerinizle ya da takipçilerinizle paylaşabileceğiniz bir platform. Yani illa da “başarı” peşinde koşmanıza gerek yok. Sizin için değerli olanı paylaşın gitsin… Yine de daha çok beğeni almak istiyorum derseniz, MIT’den size bu konuda yardım edebilir.

Aditya Khosla önderliğindeki bir ekip, 2.3 milyon Flickr fotoğrafını inceleyerek internet dünyasında hangi fotoğrafların daha çok beğeni aldığını belirlemiş. Ardından da bunlar bir yazılımın içerisine entegre edilmiş. Khosla’nın sitesinde yer alan araç yardımıyla yazılım, yüklediğiniz fotoğrafı inceliyor ve bunun ne kadar beğeni alacağını tahmin ediyor.

Fotoğraflar 1’den 10’a kadar numaralarla derecelendiriliyor. Elbette tam tamına bir beğeni rakamı tutturması mümkün olmuyor. Ama Khosla’ya göre eğer bir fotoğraf diğerinden daha yüksek puan aldıysa, bu daha çok beğeni alacağı anlamını taşıyor.

Beğeni sayısında fotoğrafa eklenen etiket sayısı ve kişinin takipçi sayısı da önemli. Fakat Khosla, bazı formüllerin herkes için geçerli olduğunu söylüyor. Spatula, golf çantası ya da ısıtıcıyı çekmek size beğeni kazandırmıyor. Fotoğraflarınızda gülümseyen insanlar olması etkiyi artırıyor. Eğer parlak renkli bir mini etek giymiş gülümseyen güzel bir bayan varsa bunun beğeni alma ihtimali oldukça yükseliyor. Ama bunu zaten biliyorduk değil mi?

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler