Sosyal Medya

İnternet özgürlüğümüze bir kez daha tecavüz edildi

internetimize bir kez daha tecavüz edildi

Ülkemizde işler pek iyi gitmiyor. İsveç’ten daha sosyal bir devletiz dediler, Charlie Hebdo saldırısından sonra dünya liderlerinin ifade özgürlüğü yürüyüşüne katıldılar, terörü milyonlarca kez aynı cümlelerle lanetlediler fakat görünen köy kılavuz istemiyor. Ve ne yazık ki, Suriye’ye insani yardım taşıdığını söyledikleri MİT tırlarının içerisinden de tahmin edildiği üzere roketler, bombalar ve uçak savar mühimmatları çıktı.

MİT tırlarının içerisinden neler çıktığını nereden mi biliyoruz? İnternete düşen tutanak raporundan. Bugün internetimize tecavüz edilmesi de yine bu tutanaklar yüzünden. Hükümet, Facebook, Twitter ve Google+ üzerinden servis edilen bu tutanakların hesap vermekle sorumlu olduğu insanlar tarafından görülmesini engellemek için “Ya bu içerikler silinir ya da sosyal ağları engelleriz” yoluna gitti.

Son internet yasası sayesinde siteleri kapatma kararı mahkemeden tereyağından kıl çekilir gibi alındı. Sonuç olarak üç sosyal ağ, ilgili içerikleri sildi ve hesapları Türkiye’den erişime kapattı. Haber alma hakkımız, yine internet özgürlüğümüze tecavüz edilerek elimizden alındı.

Dün gece internete düşen tutanaklarda, 10 rütbeli askerin, iki de polis müdürünün imzası yer alıyor.

Her ne kadar Facebook, Twitter ve Google+ kapatılmamış olsa da, hükümetin buna yeltenmesi bile tutanaklarda bahsi geçenlerin doğru olduğunu teyit eder cinsten ve açıkçası bu sosyal ağların kapatılmasından çok ama çok daha vahim ve dehşet verici bir durum.

İnternetin uçsuz bucaksız olması ve içerisindeki bilgilerin tamamen silinememesi ise haber alma ve öğrenme özgürlüğünün hâlâ yaşanabilir kalmasını sağlayan yegane etken. Kaldı ki, ilgili tutanakları da çok değil beş dakika aradıktan sonra bulmak mümkün.

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.