Teknoloji

iPhone 6 ve iPhone 6 Plus Kredi Kartı Gibi Kullanılabilecek

Apple_Pay

Apple, yeni iPhone‘larla birlikte nihayet NFC desteği sunuyor.

Birkaç yıl önce piyasaya giren NFC özelliği, birçok farklı cihazda yerini almış durumda. Ülkemizde de NFC’ye destek veren cihazları kullanabileceğiniz işlemler mevcut. Ancak yaygın bir cihaz olmasına rağmen iPhone sahipleri, Apple NFC desteği sunmadığı için bu avantajlardan faydalanamıyordu.

Yeni iPhone’larla birlikte bu durum değişiyor. Apple, bugün iPhone 6 ve iPhone 6 Plus’ta kullanılabilecek olan Apple Pay özelliğini duyurdu. Apple Pay, basitçe yakın alan iletişimi yani NFC kullanan bir sistem. Bir ödeme yapmak istediğinizde temazsız kredi kartı yerine telefonunuzu kullanarak ödeme yapmanız mümkün olacak.

Apple, hem süreci hızlandırmak hem de güvenliği sağlamak için TouchID’yi kullanıyor. Yani ödeme yaparken şifre girmenize gerek kalmıyor. Parmak izinizi okutarak ödemeyi onaylayabiliyorsunuz. Güvenlik kodları cihaz içerisindeki özel bir donanımla şifreleniyor ve cihaz içerisinde saklanıyor. Dolayısıyla Apple ile paylaşılmıyor.

Apple_Pay_2

Ayrıca Apple Pay’i e-ticaret alışverişlerinde kullanmanız da mümkün olabilecek.

Apple şimdiden Amerika’daki birçok işletme ile işbirliğine gitmiş. Bakalım Türkiye’de hangi bankalar ve hangi markalar bu sisteme uyum sağlayacak.

Apple Pay, eski iPhone’larda kullanılamayacak.

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.