Teknoloji

iPhone’unuzu yakında Türkçe Siri ile yönetebileceksiniz

Apple, iOS 8.3 beta 2 sürümünde Siri’nin desteklediği diller arasına Türkçe’yi de ekledi. Yakında iPhone’unuz sizi Türkçe konuşurken anlayabilecek ve size Türkçe yanıt verebilecek.

2011 yılında Siri, kapsamlı bir sesli yönetim asistanı olduğundan öncelikle İngilizce olarak yayınlandı ve diğer dillere destek sunması oldukça fazla zaman aldı. Nihayet 3 yılın ardından Türkçe de Siri’nin desteklediği diller arasına katılıyor. Apple’ın geliştiricilere sunduğu iOS 8.3 beta 2 sürümünün içerisinde Siri’nin dil seçenekleri arasında Türkçe de mevcut.

Apple bu hamlenin sinyallerini geçtiğimiz yıl vermişti. Türkçe dil uzmanı için açılan iş ilanları şirketin bu alanda çalışma yaptığını gösteriyordu.

iOS 8.3 beta 2’nin içerisinde Türkçe’nin yanı sıra Rusça, Portekizce, Danca, İsveçce ve Taylandca da bulunuyor. Türkçe dil seçeneğini deneyen bazı kullanıcılar olmuş ancak henüz pek iyi çalışmadığı ortaya çıkmış. Nitekim beta test sürecinin amacı da yeni özellikleri iyileştirmek.

iOS 8.3 ile birlikte Wireless Car Play ve farklı ten renklerini içeren Emoji’ler de kullanıcılara sunulacak. Ancak tam sürümün ne zaman kullanıcılara sunulacağı henüz belirsiz.

apple-zenci-emoji

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.