Otomobil

İşte yenilenen Mercedes G Class

Mercedes geçtiğimiz günlerde yeni G-Class modelinin gelişini ‘genler korunuyor’ temalı bir teaser kampanyasıyla duyurmuştu. Şimdi beklenen tarih geldi ve ikinci jenerasyon G serisi tüm detaylarıyla gün yüzüne çıktı.

2019 G-Class modelin 40 yıllık tarihindeki ikinci jenerasyon olma niteliği taşıyor. Şimdiye kadar birçok değişiklik geçirmiş olsa da aslında hiç tümüyle yenilenmemiş olan seri, 2019 yılıyla birlikte baştan aşağı yenilenmiş olarak geliyor. Evet, bu değişikliği dışarıdan bakıldığında hissetmek pek mümkün değil. Zira tanıtım öncesindeki kampanyadan da anladığımız üzere Mercedes bu serinin mümkün olduğunca atasına yakın kalmasını istemiş. Açıkçası iyi de yapmışlar. Zira G-Class’ın kübik yapısı ve lüks yaklaşımı kendi klasmanını yarattı ve Mercedes bunu değiştirmeyi denediğinde bir kez başarısız olmuştu. GL Class aslında G’nin yerini almak için üretilmişti ancak gelen talep üzerine G üretimde kalmaya devam etti. 

Yeni bir model duyurulduğunda genellikle beklediğiniz şeyler; yenilenen tasarım, daha yüksek verimlilik ve teknolojik gelişmeler olur. Bazı gelişmeler var ancak neticede bu yine bir G-Class. Yani şarjlı matkap yerine ağır bir çekiç kullanmak gibi ve bununla gurur duyuyor. Mercedes, yeni modelde ayrı bir şasi kullanmaya devam ediyor. Tüm unibody modellerin yanında gövdenin altında ayrı bir şasi barındıran tek Mercedes olma özelliğini korurken hala bu şekilde üretilen dünyanın sayılı araçlarından biri. Elbette bunun ağırlık açısından pek faydası olmuyor. Ancak iki dişliye sahip aktarım kutusu ve üç diferansiyel kilidiyle G-Class hafif olmak gibi bir endişesi de yok. Bu eski moda off-road sisteminin yönetimi de eski moda. Yani size 4-5 farklı mod sunan ve seçili moda göre her şeyi bilgisayarlarla yöneten bir Range Rover’ın aksine G-Class’ın tek bir arazi modu var. Yani işin gerisini sürücünün halletmesi gerekiyor.

G-Class’ın sahip olduğu en radikal değişiklik ön süspansiyonda. Öndeki artık bağımsız bir süspansiyon bulunuyor. Bu 40 yıldan sonra bağımsız süspansiyona sahip ilk G-Class olacak. Mercedes yeni sistemin hem yol hem de off-road koşullarında sürüşü daha stabil hale getirdiğini söylüyor. Ayrıca ayarlanabilir süspansiyon sistemi de konforu artıracak bir etken.

Yeni modeller standart olarak tam zamanlı 4 çeker sistemini kullanıyor. Bu sisteme ise 7 yerine artık 9 vitesli bir otomatik şanzıman eşlik ediyor. İlk duyurulan model olan G550, kaputunun altında çift turbolu 4 litrelik bir V8 taşıyor. 416 beygirlik bu model giriş modeli. Mercedes’in bir V12 üretmesi beklenmese de daha güçlü bir V8 ve bir hibrit modelin gelecekte seriye ekleneceği tahmin ediliyor.

İç mekan fotoğraflarda oldukça farklı görünüyor. Ancak etkileyici görünen 12.3 inçlik ekran aslında standart değil. S serisinden de aşina olduğumuz bu ekran opsiyonel olarak sunuluyor ve bu ekranın bulunmadığı modellerde standart gösterge sistemi yer alıyor. Genel olarak iç mekanda sedan modellerde sunduğu tasarımı sunan Mercedes, yeni G-Class’ın panel boşluklarını da azaltarak kaliteyi yükseltmiş.

G-Class’ın fiyatı henüz açıklanmış değil. Ancak fiyatları 125 bin dolardan başlayan önceki modelden ucuz olması beklenmiyor. Üretim tarihi de henüz net değil. Mercedes, yeni G-Class’ın 2018’lerin sonlarında piyasada olacağını açıkladı.

 

Bu arada Mercedes, reklam kampanyasında kullandığı reçine içindeki G-Class’ı gerçekten üretmiş ve Kuzey Amerika Otomobil Fuarı’ndaki alanında sergiliyor.

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler