Otomobil

Jaguar D-Type 62 yıl sonra geri dönüyor!

Jaguar'ın efsanevi modellerinden biri olan D-Type sınırlı üretimle geri dönüyor.

Jaguar’ın efsanevi çizgilerini ortaya çıkaran modellerden biri olan D-Type, yarışlarda kazandığı başarılarla da efsane olmuştu. 24 saatlik Le Mans yarışını 1955 ve 1957 yılları arasında 3 kez kazanan otomobil, uçaklardan esinlenilen aerodinamik tasarımıyla birçok otomobile ve hatta E-Type’a ilham verdi.

Yarış amacıyla üretildiği için çok kısıtlı bir üretim adedi olan D-Type, buna rağmen başta planlanan üretim adedine bile ulaşamadan durdurulmuştu. Başta 100 adet otomobil üretmeyi planlayan Jaguar, yarışlara bir süre ara verince 71 adet yarış otomobili üretildikten sonra D-Type üretimini sona erdirdi. Kalan D-Type parçaları bir yol otomobili olan XKSS’e dönüştürüldü ancak 9 adet şasi de üretim aşamasındayken yangına kurban gitti. Dolayısıyla 100 otomobil hiçbir zaman üretilemedi. Jaguar daha önce eksik kalan 9 adet XKSS’i üretmeye başlamıştı. 

Şimdi Jaguar, yarıda kalan D-Type üretimini aslına uygun şekilde tamamlamaya hazırlanıyor. 25 adetle sınırlı olmak üzere üretime girecek olan D-Type, orijinalliği korumak için aynı parçalar ve aynı tekniklerle üretilecek. Dolayısıyla aracın büyük bölümü özel bir birim tarafından elde üretilecek.

D-Type üretimde kaldığı yıllarda değişikliklere uğramıştı. Üretime girdiğinde kısa burunlu ve 3.4 litrelik 6 silindirli bir motora sahip olan otomobil, ertesi sene 3.8 litrelik motor ve daha uzun bir burunla üretilmişti. Üretilecek 25 otomobilin hangi özelliklerde olacağına Jaguar karar vermiyor. Bunun için sipariş veren kişinin istekleri göz önüne alınacak. Ancak bir mühendislik örneği olarak üretilen ilk otomobil 1956 yılının uzun burunlu versiyonuna uygun olarak üretilmiş. Bu otomobil Paris’teki Salon Retromobile Show’da sergilenecek.

Jaguar henüz D-Type’ın fiyatına dair bir bilgi paylaşmadı. Le Mans’da yarışan orijinal D-Type’ın 20 milyon dolara satıldığı düşünülürse bu sınırlı D-Type’ın da çok uygun fiyatlı olmayacağı kesin.

 

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler