Sinema

Kameranın silah olarak kullanıldığı 5 film

first-blood
Propaganda kavramı yüzyıllardır hayatımızda. Üstelik kitleleri ikna etmek için adeta bir silah görevi görüyor. Fikirleri aşılama süreci çeşitli araçlarla daha hızlı hale geliyor. Örneğin sinema: Sinema sayesinde verilmek istenen mesaj o kadar sıradan hale getiriliyor ki, biz patlamış mısırımızı yeyip filmi izlerken buna ister istemez maruz kalıyoruz. Propaganda sinemayı en yoğun şekilde İkinci Dünya Savaşı esnasında ve Soğuk Savaş Dönemi’nde kullanmaya başladı. İşte propaganda amacıyla hazırlanan bazı yapımlar:

1-TOP GUN (1986)

Pasted image at 2017_10_04 05_55 PM
Amerika, Vietnam bozgunundan sonra orduya asker bulmakta zorlandı. Dönemin Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ise Top Gun filmini finanse ederek orduya asker kazanma yoluna gitmeyi planladı. Filmin yönetmeni olan Tony Scott’a filme kaynak sağlamaları karşılığında tek bir şart sundu: Filmde savaş sahnelerine özellikle yer verip filmin deniz kuvvetlerinin ve ordunun ruhunu taşımasını sağlamak. Film o kadar başarılı oldu ki sinema salonlarının çıkışlarına askere yazdırma büroları bile kuruldu.

2- FIRST BLOOD (1985)

Pasted image at 2017_10_04 05_56 PM
Vietnam yenilgisinin üstünü örtmek için hazırlanmış diğer bir film olan, bir romandan sinemaya uyarlanan First Blood’ın yönetmen koltuğunda Ted Kotcheff vardı. Haksızlığa ve kötü muameleye maruz kalan Rambo, tüm bunlar düzeltildikten sonra ordusuna hizmet etmeye başlar. Haksızlığa karşı çıkan, mağdurun yanında olan Rambo karakteriyle ulusal kahraman figürü çizilerek orduya olumlu bir imaj yaratılmaya çalışılmıştır.

3- OLYMPIA (1936)

Pasted image at 2017_10_04 05_56 PM (1)
Leni Riefensthal’ın yönetmenliğini yaptığı film Berlin Olimpiyatları’nı göstermek ve olumlu bir Almanya imajı çizmek için yapıldı. Filmi dönemin propaganda bakanlığı finanse etti. Çeşitli çekim tekniklerinin ilk defa kullanıldığı film Venedik Film Festivali’nde Altın Ayı ödülünü aldı.

4- TRIUMP DES WILLENS (1935)

Pasted image at 2017_10_04 05_56 PM (2)
“İradenin Zaferi” adıyla çevrilen yapım Hitler’in bizzat ilgilendiği, hatta ismini bile kendisinin koyduğu bir belgeseldir. Yönetmen koltuğuna Leni Riefensthal oturdu. NSDAP ‘ın (Almanya Nazi Partisi) Nuremberg’de yapılan 6.kongresini kaydetmek ve Nazi propagandası yapmak için yaptırıldı. Savaştan sonra Nazi Partisi üyeleri ve filmin yönetmeni Riefensthal Nuremberg şehrinde yargılandılar.

5- ENEMY AT THE GATES (2001)

Pasted image at 2017_10_04 05_56 PM (3)
Jean-Jaques Annaud’ın yönetmenliğini yaptığı film Stalingrad Savaşı’nı konu alıyor. Filmde Stalingrad’ı savunan askerleri cesaretlendirmek için Sovyet politikacıları tarafından, mütevazı yapısıyla sıradan bir asker olan Vassili ulusal bir kahraman gibi gösterilip hikayeleştiriliyor. Broşürler, radyo programları sayesinde bu durum halkla ilişkiler kampanyasına dönüştürülüyor. Bundan ilham alan Sovyet askerleri savunma hattında daha güçlü hale geliyor.

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler