Sağlık / SporYaşam

Kanser Nedir? Genlerimizin Kurbanı Mıyız?

Kanser aslında 100 den fazla hastalığın ortak adıdır.

Hücreler vücudumuzun en küçük yapı taşlarıdır ve ancak mikroskopla görülebilirler. Erişkin canlıya ulaşıncaya kadar hücreler bölünerek çoğalırlar ve başlangıçta embriyonik karakterde dediğimiz kök ya da ana hücreler; hangi doku ve organa ait olacaksa ona ait farklılıklarla donanmaya başlar. Erişkin canlıda ise bazı hücrelerin çoğalması durur; ancak gerek bireysel gerekse ait olduğu dokuya özel faaliyetlerini sürdürmeye devam eder.

Sağlıklı vücut hücreleri (kas ve sinir hücreleri hariç) bölünebilme yeteneğine sahiptirler. Ölen hücrelerin yenilenmesi ve yaralanan dokuların (vücut içi ve dışındaki) onarılması amacıyla bu yeteneklerini kullanırlar. Sağlıklı bir hücre gerektiği yerde ve gerektiği kadar bölüneceğini bilir.

06 2f Magazine Kasım-76

Bİr hücre nasıl kanserli hücre halİne gelİr?

Kanserin sebebi henüz kesin olarak bilinmemektedir. Üstelik hücre içinde doğrudan sorumlu tutulabilecek tek bir gen bölgesi yok.
Kanser DNA hasarı sonucu, genlerin değişimi (mutasyonu) ve hücrelerin kontrolsuz ve aşırı büyümesi olarak tanımlıyor. Kanserin hücre içindeki gelişimi hemen tamamlanmıyor. Kanserli hücreye dönüşmeden önce o hücrenin genetik bilgisinde (DNA’da) pek çok değişiklik olması gerekiyor. Hücrelerin anormal büyüme süreci adım adım gelişiyor. Örnegin, 1 cm büyüklüğündeki kanserli tümör kitlesi yaklaşık 1 trilyon kanserli hücreden oluşuyor.

24 saat icinde vücudumuzda (DNA’da) yaklaşık 10.000 bozulma mutasyon olmasına rağmen bağışıklık sistemimiz her milisaniye vücudumuzu tarıyor ve kanserli hücreleri yok ediyor. Sağlıklı bir insan vücudunda bulunan DNA onarım enzimleri ve diğer gen koruyucu mekanizmaları oluşan hasarın %90’ını temizliyor. Bazı kanser türlerinin farkedilir duruma gelmesi için 15-20 yıl geçebilmektedir. Hücre içinde kademe kademe devreden çıkan kontrol süreçleri sonucunda; ya metabolik faaliyetlerde anormallikler ya da bir kontrol sırasında tesadüfi olarak saptanabilmektedir.

Yazar: Radyobiyoloji uzmanı Dr. Deniz Öner

Yazının devamı 2f Magazine Kasım Sayısında…

 

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.