Teknoloji

Kediler nasıl evcilleşti?

kedi

Bilim insanları, evcil kediler ile vahşi kedilerin genomlarını karşılaştırarak, evcilleştirme sürecinin genetik iz düşümlerini ortaya çıkardı. Araştırmaya göre, kedileri tehlikeli ve sinsi yırtıcılardan, miskin ve oyuncu dostlara dönüştürmenin temelinde hafıza ve korku genomlarındaki değişim ile ödül mamaları yatıyor. Ulusal Bilimler Akademi’sinde yayınlanan bulgular, ayrıca kedilerin az ışıklı ortamlarda görüş açılarını yitirmemelerine ve yeme alışkanlıklarına da açıklamalar getiriyor.

Kediler, 9000 yılı aşkın süredir yaşıyorlar. Fakat bugüne kadar kedilerin nasıl evcilleştikleri ve insanlarla birlikte yaşamayı nasıl kabul ettiklerine dair çok az şey biliyorduk.

Washington Üniversitesi’nden Dr. Wesley Warren’a göre, insanlar ile kedilerin dostluğu, kedilerin tahılları yiyen kemirgenleri avlamaları ile başladı. Dostluğu pekiştiren ise insanların, kedileri kemirgenleri avlamaya teşvik etmek için kedi mamasını ödül olarak kullanmaya başlaması oldu.

Açıklamak gerekirse, kedileri evcilleştiren genomlarındaki değişimler oldu. Warren ve ekibi, Cinnamon’ın genomlarını, altı farklı evcil kedi türünden 22 safkan hayvanla karşılaştırdılar. Karşılaştırlan türler Mısır Mausu, Maine Coon, Norveç Orman Kedisi, Birman, Japon Kıvrık Kuyruk ve Van Kedisi şeklinde sıralanıyor. Bulgular, listedeki dört kedinin genomlarının Avrupa Yaban Kedisi (Felis silvestris silvestris) ile Yakın Doğu Yaban Kedisi’nden (F. s. lybica) geldiğine işaret ediyor. Ekip, kedi biyolojisinin büyük resmini çizebilmek için, genomları kaplan, köpek, inek ve insan genomlarıyla da karşılaştırdı.

Warren en yeni raporunda şu cümlelere yer veriyor: “Köpeklerden farklı olarak, kediler henüz tam olarak evcilleştirilmiş değiller. Vahşi kedilerden ayrılmaları çok yeni oldu ve bazıları hâlâ vahşi uzak akrabalarıyla birlikte ürüyor. Bu sebepten dolayı, DNA’larında evcilleşmeleriyle alakalı izler bulduğumuz için şaşırdık.”

Vahşi kedilerin genomları ile karşılaştırıldığında, evcil kedilerin belleklerinde ve korku güdülerinde değişim olduğu ve ödüller ile teşvik edildiğinde öğrenmeye meyilli oldukları ortaya çıktı. Tüm bunlar, ehlileştirmenin evrimiyle alakalı. Washington Üniversitesi’nden Michael Montague, Science’a yaptığı açıklamada, “Artık insanların etrafında kendilerini güvende hissediyorlar ve insanlar onlara sürekli yemek vaad ettiklerinden bizi terk etmiyorlar” diyor.

Evcil kedilerle yapılan bu araştırma, vahşi kedileri daha iyi tanımamıza da yardımcı oldu. Bilim insanları, kedilerin avlanırken köpekler kadar koku duyularını kullanmadıkları, yüksek frenkanslı sesleri duyabildikleri için şafak vaktinde ve alacakaranlıkta daha iyi avlanabildikleri bulgular arasında. Köpekler karşı cinsten eş bulmak için yine koku duyularını kullanırken, kediler feromon isimli kimyasal maddeyi seziyorlar.

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.