Teknoloji

Nostaljinin bedeli: Kodak Super 8

Kodak’ın 2016 yılında duyurduğu Super 8’in akıbeti belli oluyor. O yıl CES fuarında tanıtılan ve büyük ilgi gören Super 8’in 2016 sona ermeden satışa sunulacağı açıklanmış ancak bu vaat gerçekleştirilememişti. Şimdi yine net bir çıkış tarihi olmasa da ürün satışa sunulmaya hazır gibi görünüyor. 

Kodak, Super 8’i filmli kamera günlerini özleyenlere bir nostaljik hediye gibi hazırlamıştı. Super 8 adı verilen küçük bir film formatı kullanan kamera dijital yerine kimyasal tepkimeleri kullanan eski moda filme kayıt yaparken teknolojinin nimetlerinden faydalanıp bazı ‘hibrit’ özelliklerle de sunuyor. Buna dijital olarak bir SD karta ses kaydı yapabilme ve görüntüyü anlık olarak görebilmenizi sağlayan bir LCD ekran da dahil.

Super 8’in avantajı küçük bir film formatı kullanması sayesinde küçük bir gövdeye ve daha kompakt lenslere sahip olması. C bayonet sayesinde birçok eski lensi destekleyen kamera Ricoh tarafından üretilen 6mm f1.2 lensle birlikte geliyor.

Kodak, nostalji etkisinden mümkün olabildiğince faydalanabilmek için endüstriyel tasarım konusunda bir tasarım ofisiyle çalışmış. Super 8’in tasarımının ardında İsviçreli tasarımcı Yves Behar yer alıyor. Behar daha önce Jawbone Up ve Jambox, SodaStream, Issey Miyake Vue gibi teknolojik ürünlere de imzasını atmıştı.

Kodak, ürünü 2016 yılında 500-600 dolar civarında bir fiyatla satmayı planlamıştı. Fakat planlar beklendiği gibi gitmeyince çıkış tarihi 2 yıl kadar gecikti. Bunun arkasında ilginç sebepler var. Kodak ekibi, ürünü geliştirmeye başladıktan sonra tecrübe sorunlarıyla karşılaşmış. Uzun yıllar Super 8 formatı üzerinde çalışmayan ve bir kamera üretmeyen ekip tecrübeli mühendisler bulmakta zorlanmış. Bu sebeple yeni mühendisler Super 8 konusunda know-how’ın çoğunu tekrar öğrenmek zorunda kalmış.

Elbette uzayan geliştirme süresi fiyat hedefinin de baya bir şaşırmasına sebep olmuş. Başlangıçta maksimum 600 dolarlık bir ürün planlayan ekip, şimdi Super 8’i 2500 ile 3000 dolar arasında satmayı planlıyor. Daha önce planlarda olduğu söylenen ucuz versiyondan ise hiç haber yok.

Kodak ekibi bu süreçte servislerini de geliştirmiş. Super 8 kullanıcıları, Kodak’ın yeni kurduğu bir ağdan yararlanarak film kartuşları sipariş edebilecek ve yine çekim sonrası bunları işlenmesi için Kodak’a iletebilecek. Kodak filmleri hem fiziki hem de dijital olarak kullanıcılara geri gönderecek. Bu servisin ücretleri de henüz belirsiz.

Kodak Super 8 ile ilgili net bir çıkış tarihi açıklamadı. Fakat kamerayla çekilen ilk video kaydı hazır. Dolayısıyla 2018 yılında sınırlı sayıda satışa çıkması bekleniyor. Tabi bu fiyatlar ve sınırlı miktarda üretim sebebiyle onlardan birine sahip olmak oldukça zor görünüyor.

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler