Otomobil

Koenigsegg Regera yeni bir süper otomobilden ziyade bir icat

Koenigsegg_Regera_5

Koenigsegg’in biraz deli, biraz farklı olduğunu her zaman biliyorduk. Geçtiğimiz yılın One:1 modeli 1340 kilogramlık ağırlını 1340 beygirlik bir motorla hareket ettiriyordu. Bu güç – ağırlık oranını yakalamak çok da büyük olmayan bir marka için gerçekten etkileyiciydi. Ancak Regera modeli sadece yeni bir otomobil değil yeni bir buluş olarak karşımıza çıkıyor.

Otomobil dünyasında ilkleri gerçekleştirmek markaları özel kılar. Tamam; Turbo’yu Renault’nun icat ettiğini, Turbo ve Süperşarj birlikte kullanılan ilk motorun Lancia tarafından üretildiğini bilmiyor olabilirsiniz. Dede arabası olarak olarak bilinen Saab da pek saygı görmemesine rağmen dünyanın en dayanıklı otomobillerinden bazılarını geliştirmiştir. Renault şimdilerde kağıttan Clio’lar üretiyor, Lancia Fiat’ın kölesi ve Saab tümüyle iflas etmiş durumda. Ancak onları özel kılan ekonomik başarı ya da başarısızlıkları değil, gerçek mühendislik harikalarına duydukları tutkudur. En azından bir zamanlar öylelerdi.

Koenigsegg de günümüz süper otomobilleri dünyasında özel bir yere sahip. Belki aşırı yüksek fiyatları onları züppe gibi gösterebilir. Ama kesinlikle altınla kaplanmış Ferrari ve Lamborghini taklitleri değiller. Küçük bir marka olmasına rağmen Koenigsegg ciddi anlamda teknoloji yatırımı yapan, telaffuz edilmesi güç hedeflere ulaşmak için risk alan bir şirket. Son otomobilleri Regera da çıtayı oldukça yükseğe koyuyor.

Koenigsegg_Regera

Regera’nın başlıklara çıkarılan özelliği 1800 beygirlik gücü olabilir. Aslında bunu eleştirmiyoruz, çünkü bu sayede Regera şimdiye kadar üretilmiş en güçlü seri üretim otomobil olma unvanını ele geçiriyor. Ancak bu gücü üretmek ve tekerleklere aktarmak için kullanılan teknoloji de bir o kadar dikkat çekici.

Bir dizi elektrik motoruyla birlikte benzinli bir motoru birlikte kullanan Regera klasik hibritler gibi değil. Hatta ona hibrit diyemeyiz çünkü Von Koenigsegg hibritleri hiç sevmiyor. İsveçli şimşek tanrılarını kızıdırmak istemeyiz.

Aracın One:1’a dayanan 5.0 litrelik çift turbolu V8 motoru 1100 beygir güç üretiyor. Bu motor Koenigsegg tarafından geliştirilmiş bir motor ve aslında çok yeni değil. One:1’da yaptığından fazlasını ortaya çıkarmak isteyen şirketin CEO’su Christian Von Koenigsegg, geçtiğimiz yıl aracı elektrik motorlarıyla güçlendirmek isterken yeni bir fikin peşine takılmış. Yaptığı hesaplamaların ardından şanzımanı bulunmayın bir sistem geliştirmenin mümkün olduğunu görmüş. Bu da Koenigsegg Direct Drive’ın doğmasını sağlamış.

Koenigsegg_Regera_7

Direct Drive benzinli motoru hidrolik ve elektrik destekli bir tork dönüştürücüye bağlıyor. Hatta iki elektrik motoru da bu konvertörün hemen çıkışına bağlanmış. Böylece şanzımansız bir sistem elde edilmiş.

Şanzımanın sistemden çıkarılması bir ağırlık avantajı getirmiş. Bu avantaj da büyük bir pil yuvası geliştirmek için kullanılmış. Aracın karbon fiber şasi tüpünün içerisine yerleştirilen piller sayesinde Regera, şehir içerisinde düşük hızlarda sadece elektrik kullanarak yol alabiliyor. Ancak bu çevreci bir karardan öte bir zorunluluk. Çünkü şanzıman olmadığı için benzinli motor düşük hızlarda tork üretmekte zorlanıyor. Bu sebeple de elektrik motorları görevi üstleniyor.

Regera_DD

Regera da bir elektrik motoru daha var. Bu motor benzinli motora entegre halde ve başlangıç anında marş motoru olarak çalışıyor. Motor devri verimli seviyelere yükseldiğinde ise tork dengelemesine yardımcı olmak için çalışıyor. Böylece aracın elektrik motorlarından aldığı güç de 700 beygire yükseliyor.

1100 beygirlik benzinli ve 700 beygirlik elektrikli motoru birleştirdiğinizde toplamda 1800 beygirlik bir güç ortaya çıkıyor. Bu güç sayesinde 1600 kiloluk Regera 0-100 km hızlanmasını 2.7 saniyede tamamlıyor ve son hızı olan saatte 400 kilometreye çıkması sadece 20 saniye sürüyor.

Koenigsegg_Regera_3

Regera’nın tümüyle açılıp kapanabilen arka kanadı

Bunun yanında Koenigsegg aracın tüm hareketli parçalarını da robotik hale getirmiş. Yani tüm süspansiyon ve kanatçık parçaları aracın içinden ayarlanabiliyor. Üstelik bir akıllı telefon kontrol sistemi de mevcut.

Elbette bu kadar teknolojiyi bir araya toplamak bozulması muthemel çok fazla parça olduğu anlamına geliyor. Ancak merak etmeyin, yakın zamanda yollar Regera ile dolmayacak. Çünkü Koenigsegg bunlardan sadece 80 adet üretmeyi planlıyor. Fiyatı ise vergiler hariç 1.8 milyon avro civarında olacak.

Regera’nın ilk örneği yani şasi numarası 01 olan araç Cenevre Otomobil Fuarı’nda sergileniyor. Bu bir sergi otomobili olmasının yanında fabrikadan çıkmayı bekleyen ilk araç. Şuan için %95’i tamamlanmış olan araç bitirildiğinde yollara çıkacak. Bunun ardından da diğer 79 aracın üretimine geçilecek.

Koenigsegg_Regera_6

 

Koenigsegg_Regera_4

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.