Tasarım

Kolanın suyunu çıkaran tasarım

the_real_thing_coke

Sanatçı Helmut Smits, kolanın içerisindeki suyu ayrıştırabilen bir tasarım geliştirmiş.

Dutch Design Week’te sergilenen olan ürün, aslında görsel açıdan bir tasarım harikası değil. Ancak sanatçı Helmut Smits, bu tasarımın ardındaki fikirlerle katılımcıları etkilemeyi hedeflemiş.

Susuzluk dünyanın birçok bölgesinde önemli bir sorun. Hatta bu yaz ülkemizde de bu sorunu tecrübe edenler oldu. Küresel ısınma ve kirlilik sebebiyle gelecekte susuzluğun daha da büyük bir problem olacağı tahmin ediliyor. Dolayısıyla artık su konusuna olan yaklaşımımızı değiştirmemiz, onun eskiden olduğu kadar bol bulunamayacağının farkına varmamız gerekiyor.

Helmut Smits ise olaya farklı bir açıdan yaklaşmış. Özellikle Afrika ve Asya’da insanların temiz suya erişimi olmadığı halde Coca Cola gibi ürünlere erişimi olduğunu söyleyen Smits, bu anlamsız duruma dikkat çekebilmek için ”The Real Thing” isimli projeyi hayata geçirmiş. Projenin ismi de Coca Cola’nın meşhur reklam kampanyasına iğneleyici bir yanıt niteliğinde.

the_real_thing_kola_2

Helmut Smits, fikirlerini ortaya çıkartmak için yabancılaştırma yaklaşımını kullandığını anlatıyor. Günün birinde kolaya daha önce hiç görmediği bir ürün gibi bakmaya karar vermiş. Böylece onu ‘kirli, kahverengi bir su’ olarak görmüş ve arındırmak istemiş.

Coca Cola gibi şirketlerin dağıtım ağları o kadar gelişmiş ki dünyada neredeyse ulaşamadıkları nokta yok. Ancak bazı bölgelerde kolaya erişimi olan insanlar kaliteli su bulamıyor. The Real Thing, kolayı kaynatarak içindeki suyu buharlaştırabiliyor ve bunu ayrı bir hazneye temiz su olarak ayrıştırıyor. Böylece koladan temiz su elde edilmiş oluyor.

the_real_thing_kola_3

Elbette nihai amaç sadece bu duruma dikkat çekmek. Yani The Real Thing’i bir cihaz olarak satmayı düşünmüyorlar. Amaç insanlığı bir mesaj verebilmek.

Kaynak: Wired

Helmut Smits

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.