DergiGenelSosyal Medya

Kuzguncuk’ta Bencil Bir Dükkan

IMG_3992

Kuzguncuk’ta küçük bir dükkan ismiyle olduğu kadar ürünleriyle de bizleri şaşırtıyor. Dilay İçgüdel’in Bencil Dükkanı, istendiğinde hayallerin 5 metrekarelik bir dükkana sığabileceğini gösteriyor.

Herkes bir dükkan açtığında onu büyütmek, zincir mağazalara dönüşmek, seri üretime geçmek ister. Ama bazıları butik kalmanın değerini bilir. İşte Dilay İçgüdel‘de böyle biri. Endüstriyel tasarımcılığı bırakıp Kuzguncuk’ta 5 metrekarelik ‘’Bencil Dükkan’’ı açan Dilay, sevgiyle üretilen ürünleri meraklılarıyla buluşturmaktan büyük mutluluk duyuyor.

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

Aslında Endüstriyel tasarımcıyım. Mimar Sinan Üniversitesi’nden 1999 yılında mezun oldum. 13 yıl boyunca kendi mesleğimi yaptım. Son dönemlerde büyük mimari projelerde yer alıyordum. Düzensiz çalışma saatleri, yoğun tempodan çok sıkılmıştım ve istifa ettim. 1 yıl boyunca hiçbir şey yapmadım. Bencil Dükkan fikri hep kafamda vardı, bir yılı sonra da bu düşüncemi hayata geçirmeye karar verdim.

Bencil_Dükkan

Burada Bencil Dükkan’ın ürünlerine baktığımızda genellikle el işi, sanatsal ürünleri görüyoruz. Endüstriyel tasarım yapmayı tümüyle bıraktınız mı?

Evet bıraktım. Hiç ilgim kalmadı desem inanır mısınız? 🙂

Peki Mimar Sinan’da okurken de böyle bir dükkan açma düşünceniz var mıydı?

Buradaki ürünler el emeği gerektiren ürünler, böyle bir yeteneğinizin olduğunun farkında mıydınız? Aslında burada yaptığım şeyler öyle çok zor şeyler değil. Ama yine de ciddi bir emek gerektiriyor. Açıkçası ben burada gördüklerinizin birçoğunu yapabileceğimi sanmıyordum. İlgim tabi ki vardı ama hep yapamam diye düşünüyordum.

Mesela el yapımı defter yapıyorum ve birkaç yıl önce bunu yapabileceğim aklıma gelmezdi. Benim aklımda önceleri kişiye özel mobilya atölyesi açmak vardı. Özel tasarım mobilya üretmek istiyordum. Aklımda 2006 yılına kadar böyle bir düşünce vardı. Fakat o tarihten sonra işin sermaye kısmı beni biraz başka tarafa yönlendirdi. Mobilya tasarımı ve üretimi için gerekli bütçem olmadığı için daha hobi tadında işlere yöneldim. İşimden vakit kalan zamanlarda workshop’lara gitmeye başladım. Mesela defter yapımıyla ilgili workshop’a katıldım defter yapmaya başladım, origamiyle ilgili workshop’a gittim origamiye merak saldım. Sanırım daha sonra da bu hobilerim bir işe dönüşüverdi.

1 2 3 4Sonraki sayfa
Etiketler
Show More

Benzer İçerikler