Otomobil

Lamborghini nihayet Urus’u gösterdi

İtalyan süper otomobil üreticisi Lamborghini, yükselişte olan SUV segmenti için uzun zamandır beklenen hamleyi yaptı. Şirketin yeni SUV’u Urus, Huracan DNA’sını araziye taşımayı hedefliyor.

Tüm dünyada SUV segmenti ciddi bir yükselişte. Range Rover’la başlayan, ardından BMW ve Mercedes’in devam ettirdiği, son olarak Jaguar, Maserati ve Alfa Romeo’nun katılımıyla iyice şenlenen bu pazarda artık bir Lamborghini de var. Uzun zamandır adı ve tasarımı üzerinde spekülasyonlar dönen Urus, dün tüm detaylarıyla birlikte resmi olarak tanıtıldı.

Lamborghini model gamı çok geniş olan bir şirket değil. Şirket genellikle en aşırı spor otomobilleri hayata geçirmek için çalışıyor ve takdir edersiniz ki böyle bir çabayla yılda 3-4 yeni model üretmeleri pek mümkün değil. Bu sebeple Lamborghini gamında bir alt model (Huracan, Gallardo) ve bir üst model (Countach, Diablo, Murcielago, Aventador) yer alıyor. Sınırlı üretim olan Sesto Elemento gibi modeller ise genellikle diğer modellerin üzerine üretiliyor. 

Yani ürün gamına yeni bir model eklenmesi önemli. Üstelik bu bir SUV olunca daha da dikkat çekiyor. Arazide gidebilen bir Lamborghini düşüncesi garip geliyor olsa da aslında şirket bu pazara yabancı değil. 80’li yılların sonlarında Lamborghini markalı bir SUV satın almak mümkündü. Şirketin ilk SUV modeli olan LM002, ön kaputun altında taşıdığı 5,2 litrelik V12 Countach motoruyla gerçek bir SUV örneğiydi. Fakat başta askeri amaçlarla üretildiği için pek de hoş olmayan tasarımı, yüksek maliyeti sebebiyle LM002 pek fazla talep görmedi ve sadece 328 adet üretildi. Hiç şüphesiz Urus’un daha başarılı olması hedefleniyor. Sadece ilk yılında bile 1000 adet Urus üretilmesi planlanıyor.

Lamborghini, VW çatısı altında faaliyet gösteren bir şirket olduğundan Urus’un genlerinde MLB platformunu görmek mümkün. MLB, Audi ve Porsche tarafından birçok modelde kullanılıyor. Yani Urus, Porsche Cayenne – Macan, Audi Q7, VW Touareg gibi modellerle kardeş bir altyapıya sahip.  

Kaputun altındaki motor da başlarda tanıdık geliyor. 4,0 litrelik V8 motoru VW grubu modellerinde görmeye alışkınız. Fakat Lamborghini, Urus’ta kullanılan motorun kendileri tarafından geliştirildiğini söylüyor. Eğer bu iki motor arasında hiç bağ yok ise Lamborghini’nin uzun zaman sonra yeni bir motor geliştirdiğini söyleyebiliriz. Zira şirket şimdiye kadar V12 ve V10 motorlar kullanıyordu. Yeni V8 sahip olduğu çift turbo ile 650 beygir güç üretebiliyor ki bu hiç de küçümsenecek bir rakam değil. Bu güç Urus’u 0’dan 100 km hıza 3,6 saniyede çıkarmak için yeterli oluyor.

V8 motorun konumu da diğer Lamborghini’lerden farklı. Genelde motorları tam sürücünün arkasına yerleştiren Lamborghini, bu düzende daha önce ısrarlı olmuş. Ancak LM002’nin atası olan ‘Cheetah’ ve LM001 modellerinde bu yerleşim pek iyi sonuçlar vermemiş. Dolayısıyla şirket LM002’de motoru öne alarak problemleri çözmüş. Urus’ta da bu tecrübeden faydalanıp fazla macera aramamışlar.

Altyapısı VW MLB’ye dayanıyor olsa da Lamborghini Urus’un dış görüntüsü kendine özgü. Özellikle Huracan’a benzeyen hatlara sahip otomobil oldukça agresif görünüyor. İç tasarımda da Lamborghini karakteristiğini görmek mümkün. Geniş orta konsol, agresif havalandırma çıkışları ve savaş jetlerini anımsatan tuşlar bunun bir Lamborghini olduğunu kanıtlar nitelikte. Fakat Urus’u diğer Lamborghini’lerden ayıran önemli bir iç mekan farkı var; arka koltuklar. Normal modellerde motorun olduğu yerde artık 2 kişi için koltuk bulunuyor. 

Peki bu Lamborghini’nin arazi performansı nasıl? Elbette şirket kumların ve çakılların havada uçuştuğu videolara sahip fakat gerçek arazi performansını görmek için ilk testleri beklemek gerek. Otomatik 4 çeker sisteminin hatırı sayılır bir arazi performansı sunacağı söylense de Urus’un tam bir arazi canavarı olmasını beklemiyoruz.

Lamborghini Urus’un fiyatı 200 bin dolar seviyesinde olacak. Bu da Huracan ile benzer bir fiyatlandırmaya sahip olacağı anlamına geliyor. Fiyat etiketi sıradan bir SUV için çok yüksek olsa da sport SUV sınıfında rekabetçi bir fiyata sahip olduğu söylenebilir.

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler