İş DünyasıTeknoloji

Latin Amerika’nın Almanyası: Şili

santiago-chile

Güney Amerika’nın Okyanus’un bu tarafında nispeten az tanınmış ülkelerinden biri olan Şili, 2012 yılından beri devlet girişimiyle Türkiye ile ticaretini artırmayı hedefliyor. Genellikle şaraplarıyla tanınan Şili, verimli topraklarıyla özellikle meyve ve ceviz gibi mahsüllerinde de yüksek kalite vaad ediyor.

Geçtiğimiz günlerde Şilili üreticileri İstanbul’da gurme ve ithalatçılarla buluşturan Şili Ticaret Ofisi, geride bıraktığı bir yılda Türkiye’ye Şili’yi anlatmak konusunda önemli işler başarmış. Ekibin hedefi özellikler gıda alanında Türkiye ve Şili’nin ilişkilerini daha da iyileştirmek.

1 Ekim Salı Günü İstanbul Ritz-Carlton Hotel’de gerçekleşen etkinlik sonrası Şili Ticaret Ofisi Türkiye Direktörü Gülşan Atalay sorularımızı yanıtladı ve bizlere Şili’yi anlattı.

Gülşan_Atalay

1-    Şili, ismini çok duyduğumuz, aşina olduğumuz bir ülke. Fakat aslında Türk insanı Şili kültürü hakkında çok az şey biliyor, belki de biraz yanlış tanıyor. Benim kendi çevremden edindiğim izlenim çoğunlukla Meksika ve Arjantin gibi ülkelerle karıştırıldığı yönünde. Bunun sebebi sizce nedir?

Bunun sebebinin aradaki mesafe ve iki ülke arasındaki yakın zamana kadar olan kısıtlı ticari ve diplomatik ilişkiler olduğunu söyleyebiliriz.

2011 yılında yürürlüğe giren Şili-Türkiye arasındaki Serbest Ticaret Anlaşması ve yine aynı dönemde ProChile – Şili Ticaret Ofisinin İstanbul’da açılması ile Türk iş insanları tarafından Şili’nin bilinirliğinin her geçen gün arttığına ve gerçekleştirdiğimiz tanıtım etkinlikleri ve artan ticaret ile bilinirliğin de zamanla daha da artacağına inanıyoruz.

Örneğin 1 Ekim’de gerçekleştirdiğimiz Şili Lezzetleri etkinlikleri ve periyodik olarak gerçekleştirdiğimiz diğer etkinlikler; Şili gıda ürünlerinin tanıtımının yanı sıra gastronomisini ve kültürünü de tanıtmamıza imkan sağlamaktadır.

Şili ile ilgili yargıların gerçeklikten uzak olmasında, toplumun ufak bir segmenti dışında, genel olarak Türk insanının yeni yeni yurtdışına seyahat etmeye başlamış olmasının da payı oldukça büyük. Hiç görmediğiniz bir ülke ile ilgili fikirleriniz her zaman gerçeklik ile örtüşmeyebiliyor.

Bir süre Avrupa’ya seyahat oldukça revaçtayken bu günlerde Latin Amerika’da henüz keşfedilmemiş olan Şili gibi çok enteresan destinasyonlardan da bahsedilmeye başlandı. Şili bu anlamda, ne tür seyahatten hoşlanırsa hoşlansın, her bir turistin beklentilerini fazlasıyla karşılayabilecek, kuzeyindeki dünyanın en kuru çölü olan Atacama Çölü, güneyinde Antartika’ya kadar uzanan Patagonya Buzulları, 4300 km Pasifik Okyanusuna olan kıyısı ve tüm doğu sınırı boyunca uzanan And Dağları ile tam anlamıyla bir tezatlar ülkesi. Örneğin başkenti Santiago, yaşam kalitesi dünyanın en yüksek şehirleri arasında gösterilir ki, ne kadar gelişmiş bir ülkeye seyahat edeceğinizi bilerek yola çıksanız da modernliği, gelişmişliği ve alt yapısı ile sizi şaşırtmaya devam eder.

1 2 3 4 5 6Sonraki sayfa
Etiketler
Show More

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.