ModaYaşam

Levi’s: Kotunuzu Yıkamayın

Chip_Bergh

Levi’s CEO’su Chip Bergh, katıldığı bir söyleşide kot pantolonlar ile ilgili ilginç sözler söyledi.

Günümüzde çevrecilik önemli bir kavram. Birçok sektörde çevrecilik akımı ön plana çıkıyor ve tüketiciler de markalardan bu konuda hassasiyet bekliyor. Fakat çevrecilik konusundaki alışkanlıklarımızı da biraz değiştirmemiz gerekiyor. Bugün çevrecilik akımı otomobiller üzerinde yoğunlaşıyor olsa da aslında bir çözüm bulmaya uzağız. Elektrikli otomobillere geçiş yapmak gelecekte daha fazla elektriğe ihtiyaç duymamızı sağlayacak. Bu elektriği yine çevreği kirleten santrallerden sağlamaya devam edersek o zaman çevreyi korumuş olmuyoruz. Aynı şekilde sadece düşük elektrik harcayan bir çamaşır makinesi satın almak her şeyi çözmüyor. Yıkama alışkanlıklarını da değiştirmek, artık bolluk içerisinde olmadığımızı farketmemiz gerek.

Levi’s CEO’su Chip Bergh de bu konuya dikkat çekmek istemiş. Katıldığı bir söyleşi de giysi üretiminde de daha çevreci süreçlere geçilmesi gerektiğini anlatan Bergh, bunu ilginç örneklerle desteklemiş. Kot pantolonların oldukça sağlam olduğunu dile getiren Bergh “Biz onları mümkün olduğunca sağlam üretiyoruz. Eğer ideal şekilde kullanırsanız sizi yıllarca idare edebilirler. Şuan bizim arşivlerimizde 130 yıl önce üretilmiş. sapasağlam duran denim pantolonlar var. Muhtemelen bir pantolon sizin belinizden daha uzun ömürlü” diyerek esprili bir yaklaşım sergilemiş. Bergh’e göre Levi’s pantolonları ikinci el piyasasında en çok satılan pantolonlar arasında.

Bergh ayrıca pantolon üretiminde harcanan yüksek miktarda suyun yıkama sürecine gittiğini, fakat bunu azaltmanın yapılacak tek şey olmadığını belirtmiş. “Evlerimizde de fabrikalarda yıkama sürecinde harcanan kadar suyu harcıyoruz. Denim pantolonları o kadar sık yıkamaya gerek yok. Benim üzerindeki pantolon bir yıllık ve şimdiye kadar hiç yıkamadım. Bir cilt rahatsızlığına yakalanmıyorum” diyen Bergh, bölgesel temizleme ile çok miktarda su tasarrufu sağlanabileceğini söylüyor.

Levi’s CEO’sunun söylediklerini takdirle karşılamak lazım. Çünkü aslında bir bakıma satışları azaltabilecek “slow fashion” mantığına vurgu yapıyor.

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler