Müzik

Mahkeme Blurred Lines’ın çalıntı olduğuna karar verdi

Robin Thicke, Pharrell Williams ve T.I. ortaklığıyla geçtiğimiz yılın en büyük hitlerinden biri olan Blurred Lines, Marvin Gaye’nin Got the Give it Up şarkısına fazla benziyor. En azından ABD’de bir mahkeme jürisi öyle olduğunu düşünüyor.

Sanatçılar geçmiş eserlerden, gıpta ile baktıkları kişilerden esinlenirler. Şarkıcılar için de durum farklı değil. Aslında bu yanlış ya da kötü bir şey de değil. Ancak esinlenme ile kopyalama arasında ince bir çizgi var ve bu durum bazen sorun yaratabiliyor.

2013 yılında yayınlanan ve dünya çapında hit olan Blurred Lines da böyle bir durumla karşılaştı. Marvin Gaye’nin 1977 yılında yayınladığı Got the Give it Up şarkısı bugün çok hatırlanan bir şarkı olmayabilir. Ancak Gaye’nin çocukları babalarının eski şarkısının Blurred Lines’a çok benzediğini farketmiş. Bunun üzerine bir telif davası açmış.

Dün mahkeme jürisi bu davayla ilgili kararını açıkladı ve Gaye ailesini haklı buldu. Gaye’nin çocuklarının şarkının telif hakları için 7.3 milyon dolar almasına karar verildi. Mahkeme T.I.’ın bu ihlalde kusur sahibi olmadığına hükmetmiş. Ancak Robin Thicke ve Pharrell Williams 7.3 milyon dolarlık cezayı ödemek zorunda kalabilir.

Elbette Thicke ve Williams’ın itiraz hakkı bulunuyor ve nihai kararın çıkmasının 1-2 yıl daha sürebileceği söyleniyor. Ancak karar onaylanırsa Gaye ailesi daha öteye geçip Blurred Lines’ın satışlarından da pay talep edebilir.

Peki sizce bu iki şarkı birbirine fazla mı benziyor? Yukarıdaki videodan karşılaştırmayı dinleyebilirsiniz.

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.