Otomobil

Mercedes G Serisi Yeniden Doğuyor

Mercedes’in üretimi en uzun süredir devam eden modellerinden biri olan G serisi, yakında büyük bir yenilikten geçecek. 15 Ocak’ta duyurulacak olan yeni model derisinin altında tamamen yenilenmiş bir vücut barındırsa da dış görünüş bakımından genlerini koruyacak.

Geliştirilmesine 1970 yılında başlanan G modelinin ismi “Gelandewagen” yani Almanca arazi taşıtı teriminden geliyor. Dolayısıyla bu modelin isminin hakkını vermesi için ciddi çalışmalar yapıldı. Başta bir askeri araç olarak geliştirilen G’nin hikayesinin bugünlerde yine ayaklanmalarla gündemde olan İran’a dayanması ilginç bir tesadüf.

1970’lerde Mercedes’in en büyük hissedarı olan İran Şahı, şirkete arazi şartlarına dayanıklı bir araç siparişinde bulundu. Geliştirilecek olan araçtan 20,000 adet alınacaktı. O günlerde bu ciddi bir miktardı ve Mercedes hemen işe koyuldu. Sıfırdan bir askeri araç geliştirmenin zorluklarıyla boğuşmak istemeyen mühendisler yakın bir komşunun kapısını çaldı; Avusturyalı Steyr-Daimler-Puch şirketi. Geçmişte büyük arazi araçları üretmiş olan bu ortaklık, Mercedes G modeli için askeri bir şasi ve 3 kilitli diferansiyel barındıran oldukça güçlü bir altyapı hazırladı.

Bugünlerde bile pek fazla değişmemiş olan dış tasarım ise Mercedes tarafından Stuttgart’ta hazırlandı. Test süreciyle de yine Mercedes ilgilendi ve aracı Sahra Çölü’nden kutup dairesine kadar birçok farklı lokasyonda gerçek şartlarda test ettiler. 1970’lerin sonuna gelindiğinde G modelinin hem askeri hem de sivil versiyonu tamamlanmıştı.

Fakat beklenmeyen bir şey oldu ve İran Şahı devrimle birlikte tahttan indirildi. Rejim değişikliğiyle boğuşan İran’ın böyle pahalı bir askeri araca hiç ihtiyacı kalmamıştı. Dolayısıyla Mercedes için işler pek de iyi gitmemeye başlamıştı.

Neyse ki o sıralar Land Rover da araç satmakta zorlanıyordu ve ilk jenerasyon Range Rover’ı üreterek lüks sınıfa oynamaya başlamıştı. Mercedes hemen bu hamleyi örnek aldı ve G modeline otomatik vites, klima, ABS, konforlu koltuklar, deri ve ahşap detaylar ekledi. Böylece 1980’lerin başında bugün tanıdığımız G serisi doğmuş oldu.

Her şartta durdurulamaz olması için tasarlanan bu araçlar bugünlerde geniş asfalt lastikleri ve yüksek güçlü AMG versiyonlarıyla genellikle şarkıcılar ve futbolcular tarafından market alışverişleri için kullanılıyor. Fakat Mercedes için oldukça karlı bir segment haline geldiğinden yeni bir versiyona hala yer var.

2018’in sonlarında piyasaya sunulacak olan yeni G serisi, genlerini koruyarak yeniden tasarlandı. Bu sebeple yeni teaser video genlere vurgu yapıyor. Dış görünüşünü ve 2,5 ton civarındaki ağırlığının kaynağı olan 3 diferansiyel kilidi, body-on-frame yapısı gibi özelliklerini koruması beklenen model, eski modelden yaklaşık 150 kilo daha hafif ve 20 mm daha geniş olacak.

En dikkat çekici yeniliklerden biri ön süspansiyonda karşımıza çıkıyor. Önde artık yeni bir bağımsız süspansiyon kullanılıyor. Böylece hem yol tutuş hem de arazi performansında iyileşme hedefleniyor.

Motor seçeneklerinde şimdilik sadece V8’ler hakkında bilgi var. 4.0 litrelik turbo V8 motorlar 415 ve 603 beygirlik iki farklı versiyonla gelecek. V12 versiyon ise ürün gamından çıkmış gibi görünüyor. Henüz net veriler olmasa da Mercedes’in bir hibrit versiyonla V12’nin boşluğunu dolduracağı tahmin ediliyor.

Yeni G serisi 15 Ocak’ta Kuzey Amerika Uluslararası Otomobil Fuarı’nda tanıtılacak.

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler