DergiGenelTeknoloji

Microsoft Surface Pro 3’ü Duyurdu

Microsoft_Surface_Pro_3

Microsoft, Surface tablet ailesinin en yeni modeli Surface Pro 3’ü duyurdu.

Dünya genelinde pek başarılı olamayan ve ülkemizde hiç satışa sunulmayan Microsoft Surface ailesi her şeye rağmen yaşamaya devam ediyor. Microsoft bugün ABD’de düzenlediği resmi etkinlik ile Surface Pro 3’ü duyurdu.

12 inç boyutundaki ekranıyla oldukça büyük bir tablet olan Surface Pro 3, dizüstü bilgisayarları hedef alan bir ürün. Yani Microsoft, iPad Air ve Galaxy Tab ile mücadele etmeye çalışmıyor. Bunun yerine odağını dizüstü bilgisayarların yerini alacak bir ürün geliştirmeye yönlendirmiş.

12 inçlik ekran 2160 x 1440 piksel çözünürlüğüyle dikkat çekiyor. Piyasadaki rakiplerinin 11 ve 13 inçlik dizüstüler olacağını düşünürsek oldukça iyi bir çözünürlük. Ayrıca bu ekran stylus girişini de destekliyor. Microsoft, ürünle birlikte kullanıcılara bir “Pen” vereceğini açıkladı. Bu Pen, Surface Pro’yu kalem girişiyle kullanabilmenizi sağlıyor.

Microsoft_Surface_Pro_3_4

Surface Pro 3’ün 12 inçlik boyutu cihazı daha ince yapmayı mümkün kılmış. Bu sayede kalınlık 9.1 seviyesinde tutulmuş. Bu, eski iPad’ler ile aynı kalınlık demek. Ağırlık ise 800 gram. Yine iPad Air ve Galaxy Tab seviyesinden çok yukarıda olsa da 11 inçlik bir dizüstüye kıyasla oldukça hafif.

İsmindeki “Pro” eklentisinden de anlayabileceğiniz gibi Surface Pro 3 standart Windows sürümüyle geliyor. Yani ARM destekleyen hafif Windows değil, bilgisayarınızda kullandığınız Windows’un aynısı. Bu da dizüstü ve masaüstü bilgisayarınızda kullandığınız tüm yazılımların bu tablette de çalışabileceği anlamına geliyor. Nitekim Adobe de Microsoft lansmanında dokunmatik ekranlarla daha uyumlu bir Photoshop sürümünü sergiledi.

Microsoft_Surface_Pro_3_3

Surface Pro 3’ün donanımı Intel’in x86 işlemcilerine dayanıyor. Core i3 ile başlayan işlemci seçenekleri Core i7’ye kadar yükseltilebiliyor. Depolama seçenekleri ise 64GB’tan 512GB’a kadar değişiyor. Core i3 işlemci ve 64GB depolama ile gelen modelin fiyatı 799 dolar olacak. Core i5’li modellerin fiyatı 999, Core i7’li modellerin fiyatı ise 1549 dolardan başlayacak. Bu açıdan bakıldığında fiyat olarak MacBook Air gibi modellerin karşısına oturduğunu görüyoruz. Teknik özellikler bakımından Surface Pro 3, aynı fiyata MacBook Air’dan fazlasını sunuyor. Fakat siz olsanız hangisini seçerdiniz?

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.