Sinema

Mutlaka İzlemeniz Gereken 10 Biyografik Film

Sinema tarihinde kendisine ayrı bir yer edinen biyografik filmler, geçmişe farklı bir yorumla ışık tutarken, tarih akışını değiştiren isimleri yakından tanımamıza olanak sağlıyor. Hikayelerinden bihaber olduğumuz politika, sanat ve bilim insanlarının yanı sıra gerçek hikayelerin kahramanlarıyla tanışabileceğimiz filmlere birlikte bakalım:

 

Not: Sıralama IMDb puanlamasına göre yapılmıştır.

 

thedanishgirl
The Danish Girl

 

The Danish Girl, 2015 (IMDb:  7,0)

http://www.imdb.com/title/tt0810819/

“David Ebershoff’un aynı isimli kitabından uyarlanan Danimarkalı Kız, Lili Elbe ve Gerda Wegener’in gerçek yaşamlarından esinlenen çarpıcı bir aşk hikayesi. Lili’nin bir transgender olarak çığır açan yolculuğunu ve Gerda ile olan evliliklerinin sıradışı öyküsünü resim ve sanat düzleminde anlatıyor.”

 

 

lincoln
Lincoln

Lincoln, 2012 (IMDb: 7,4)

http://www.imdb.com/title/tt0443272

“Film, Amerika Birleşik Devletleri’nin 16. Başkanı olan ve kuzey eyaletlerinde 1861-1865 yılları arasında yaşanan iç savaşa öncülük eden Abraham Lincoln’un son dönemlerine ışık tutuyor.”

 

 

lamome
La Môme

La môme, 2007 (IMDb:  7,6)

http://www.imdb.com/title/tt0450188/

“Ünlü Fransız şarkıcı Edith Piaf’ın hayatını konu alan film, şarkıcının çocukluğundan ölümüne kadar olan sürede, başarılarını, özel hayatındaki çöküşleri ve hayalkırıklarını ele alıyor.”

 

thetheoryofeverything
The Theory of Everything

The Theory of Everything, 2014 (IMDb: 7,7)

http://www.imdb.com/title/tt2980516

“Film, modern bilim ve teknoloji tarihini değiştiren İngiliz fizikçi ve teorisyen Stephen Hawking’in hayatını ve karısı Jane Hawking ile olan ilişkisini, üniversite döneminden itibaren ele alıyor.”

 

dallasbuyersclub
Dallas Buyers Club

Dallas Buyers Club, 2013 (IMDb : 8,0)

http://www.imdb.com/title/tt0790636/

“Film, uyuşturucu bağımlısı ve HIV taşıyıcısı Ron Woodroof’un hayatından esinleniyor. Ron Woodroof’a 1986 yılında AIDS yüzünden 30 günlük ömür biçilir. Teşhiş sonrası FDA kurumundan yasal onaylı olarak kullanabileceği tek ilaç olan AZT’yi almaya başlayan Ron hızla ölümün eşiğine doğru sürüklendiğini fark eder. Çareyi ABD’de yasal olmayan ama dünyanın dört bir yanında bulunan, doğal ilaçlara başvurmakta bulur. Kendisiyle ilgilenen doktorlardan biri olan arkadaşı Eve Saks’ın da yardımıyla Ron farkıdna olmadan çevresindeki hastlar içinde bir iletişim ve satış ağı kurmuş olur.”

 

 

intothewild
Into The Wild

Into The Wild, 2007 (IMDb: 8,1)

http://www.imdb.com/title/tt0758758/

“Önemli bir üniversiteden dereceyle mezun olan Christopher aynı zamanda başarılı bir atlettir. Mezuniyet sonrası verilen bir davette ailesine istediği hayatın bu olmadığını, bir şeylerin eksik ve yanlış olduğunu söyleyerek, tüm mal varlığını hayır kurumuna bağışlayıp sahip olduğu her şeyi evinde bırakarak bambaşka bir hayata doğru uzun bir yolculuğa çıkar.”

 

 

theimitationgame
The Imitation Game

The Imitation Game, 2014 (IMDb: 8,1)

http://www.imdb.com/title/tt2084970/

“II. Dünya Savaşı Nazi Almanyası’nın hâkimiyetinde birden çok cephede çok çetin biçimde devam etmektedir. İngiliz İstihbaratı tüm yoğun çabalarına ve yüzlerce kişiyi çalıştırmasına rağmen Almanların kullandığı Enigma şifreleme sistemini çözmeyi başaramamıştır. Almanların çok gizli bir biçimde şifrelediği bu yazışmalar, İngilizlere ve müttefiklerine çok ağır kayıplara mal olmuştur. Çözüm olarak İngiliz hükümeti Deniz Kuvvetleri Komutanlığı çatısı altında ülkenin en iyi şifre çözen beyinlerini ve kriptoloji uzmanlarını toplar. Bu isimlerden biri de farklı çalışmalarıyla tanınan ve kendi yöntemlerinden ödün vermeyen genç profesör Alan Turing’dir. Turing’in ekibe katılması dengeleri alt üst edecek ama o güne kadar hiç denememiş büyük çaplı bir girişimin de kapısını aralayacaktır.”

 

 

abeautifulmind
A Beautiful Mind

A Beautiful Mind, 2002 (IMDb: 8,2)

http://www.imdb.com/title/tt0268978/

“John Forbes Nash azandığı bir bursla Princeton Üniversitesi’nde öğrenim görmeye başlar. Bu süreçte parlak zekasını her daim hissettiren ve çevresindekilerle uyum sorunu yaşayan dahi Nash, inanılmaz bir teoriyi ortaya sürüp kanıtlama aşamasına kadar gelir. Böylece matematik çevrelerince ününü yayan dahi adam zamanla şizofrenik belirtilerle mücadele etmeye başlar. Nash artık kendi kurgusal gerçekliklerinden oluşturduğu dünyasıyla asıl gerçekleri ayırt edemeyecek bir aşamaya gelir.”

 

 

the-wolf-of-wall-street
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street, 2013 (IMDb: 8,2)

http://www.imdb.com/title/tt0993846/

“Jordan Belfort 24 yaşında genç ve hırslı bir adamdır. Para kazanma arzusuyla Wall Street borsasında önce komisyoncu ve ardından Stratton Oakmont adında bir yatırımcı firmasında zengin olmak için her şeyi yapmaya hazır bir CEO olur. 90’ların en hızlı günleridir ve New York işlem salonunda her şey olabilmektedir. Önemsiz tahvillerle birçok yatırımcıyı aldatarak, Belfort kısa zamanda bir para makinasına ve aynı zamanda bir harcama makinasına dönüşür. Bir günde hesapları milyon dolarlarla doldururken o gece hepsini aynı hızda harcayabilir. Profesyonel hayatının yanı sıra uyuşturucu, fahişeler, son derece pahalı lüks fantezilerle dolu kirli bir oyunun içindedir. Bu karakterin hayatındaki her şey abartılı bir şekilde devam ederken, çöküş ise çok uzakta değildir…”

 

intouchables
Intouchables

Intouchables, 2011 (IMDb: 8,6)

http://www.imdb.com/title/tt1675434/

“Zengin bir iş adamı ve aristokrat olan Philippe, yamaç paraşütü yaparken geçirdiği kaza sonrası felç olur ve boynundan aşağısı kullanamaz hale gelir. Driss ise hapishaneden henüz yeni çıkmış bir işsizdir. Philippe 7 gün 24 saat boyunca bakımını üstlenmesi için Driss’i evine yatılı yardımcı olarak alınca ikisinin de dünyası değişecektir. Normal şartlar altında hiçbir zaman yan yana gelmeyecek bu ikili iyisiyle kötüsüyle hayatın tadını beraber çıkarmaya başlarlar.”

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler