Müzik

“Müzik Sevmemek” Bilimsel Olarak Kabul Gördü

müzik_keyif

İspanya’da yapılan bir araştırmayla müzik sevmediğini söyleyen insanların gerçekten fiziksel olarak müzikten haz almadığı ortaya çıktı. Bu kişiler farklı konularda heyecan duyarken müziğe diğer insanlar gibi tepki vermiyor.

Müzik sevmemek birçok kişiye garip gelen bir durum. Çünkü insanların büyük çoğunluğu, farklı türlerde de olsa müzikten keyif alıyor ve düzenli olarak dinlemek istiyor. Fakat yapılan bir araştırma, müzikten hoşlanmadığını söyleyen insanların bunu “cool” görünmek için yapmadıklarını ortaya koyuyor.

Barselona Üniversitesi’nde yapılan araştırmada, anketler sonucu müzik sevmediğini belirten kişiler kontrollü bir teste tabi tutulmuş. Bu kişilere teste gelirken yanlarında sevdikleri birkaç şarkıyı da getirmeleri söylenmiş. Bunun sebebi daha önce yapılan testlerde insanların tanıdıkları müziklere daha fazla tepki verdikleri ve daha mutlu olduklarının belirlenmiş olmadı. Fakat tüm denekler bu konuda sorun yaşamış. Bazıları sadece bir şarkı bulabilirken diğerleri evlerinde müzik CD’si vs olmadığı için yakınlarından temin ettiklerini söylemiş.

Ardından yapılan testlerde tüm deneklere hem sevdikleri şarkılar hem de daha önce hiç duymadıkları rastgele şarkılar dinletilmiş. Bu esnada kişilerin vücut dilini izleyen ve kalp atışlarını ölçen bilim adamları, gerçekten müzikten etkilenmediklerini farketmişler. Çünkü müzik sevgisine sahip deneklerin kalp ritmi yüksek notalarda artarken müzik sevmeyenler hiç artış yaşamamış.

Testin devamında ise müzik sevmeyen kişilerin farklı bir konu üzerindeki motivasyonu test edilmiş. Bir masada diğer deneklerle birlikte şans oyunu oynayan müzik sevmeyen denekler, küçük bir miktar para kazandıklarında bile heyecan duymuş ve kalp ritimleri hızlanmış.

Nörolojist Josep Marco-Pallerés’e göre bu durum kişilerin müzik ile motive olmayabileceklerini gösteriyor. Konuya farklı bir açıdan yaklaşan Marco-Pallerés “Para ve yiyecek gibi şeylerin bizi motive etmesi normal. Çünkü bunlar bize avantaj sağlayan şeyler. Fakat müzikten neden hoşlandığımızı henüz bilmiyoruz. Müziği bir ödül olarak görmekteki temel nokta duygular” diyor.

Yani müzikten hoşlanmayan kişiler biyolojik olarak sorunlu değil. Bir şekilde içgüdüleri sayesinde kendilerine avantaj yaratacak şeyleri istiyorlar. Fakat duygusal açıdan farklı oldukları kesin. Çünkü temelde bir ödül olmayan müzikten tad almıyorlar. Diğer insanlar ise müziği “ruhun gıdası” olarak nitelendiriyor.

Barselona Üniversitesi, bu konudaki araştırmarını müziğin beyin üzerindeki nörolojik etkilerini inceleyerek devam edeceklerini açıkladı.

 

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler