Bilim

#NASAGATE: Uzayda 1 yıl geçiren astronotun DNA’sı değişti


Bilim kurgu filmleriyle büyüyen bir nesil olarak, yıllardır uzayda genetiği değişen organizmalar, içinden yaratık çıkan insanlar, kendine bir haller olan astronotlar gibi temalara aşinayız. Bu kez o denli hardcore olmasa da “minimal” bir tuhaflık gerçek hayatta yaşandı. Scott Kelly isimli astronot, uzayda 1 yıl geçirdikten sonra Dünya’da kendini DNA’sı değişmiş halde buldu.

Scott Kelly, uzaya nam salmış, kendini bilime adamış, NASA’nın uzun dönem astronotlarından biri. Yaklaşık 500 günlük bir uzay tecrübesine sahip. Ayrıca tek seferde 342 günlük bir uzay görevi mevcut. Bu görev Scott’a uzayda en uzun süre kalan ABD’li astronot unvanı da kazandırmış durumda. Ancak bu şanlı unvanın birtakım götürüleri de olmamış değil.

Bu noktada devreye Scott’ın ikiz kardeşi Mark giriyor. Mark da emekli olmuş bir NASA astronotu ve kardeşiyle aynı DNA yapısına sahip. Bu da NASA’ya milyonda bir rastlayabileceği bir fırsat sunuyor: İkiz kardeşlerin DNA’larını karşılaştırarak uzayın insan vücuduna etkilerini saptamak! Bir nevi Kellygilleri kobay faresi gibi kullanıyor esasında.

NASA’nın büyük iştahla başladığı test ve analizleri sonuçlanınca laboratuvarda derin bir sessizlik hasıl oluyor. Bu noktada sözü NASA doktorlarına bırakıyoruz: “Scott’ın telomerlerini (yaşlandıkça kısalması gereken kromozom uçları) uzayda uzadığını tespit ettik. Aslında bulgulara 2017 yılında ulaşmıştık ancak ekibimiz çoklu analizler ve genomik testler sonucunda bu beklenmedik değişimi doğruladı. Yeni bulgular ise, bu telomerlerin çoğunun Scott’ın Dünya’ya dönüşünden iki gün sonra kısaldığını gösteriyor.”

Scott’ın genleri Dünya’ya döndükten sonra normale dönse de yüzde 7’sinin kalıcı olarak değiştiği belirtiliyor. Her şeye rağmen Scott’ın hiç de DNA’sı başına yıkılmış bir hali yok. Geçtiğimiz günlerde verdiği röportajda, söz konusu haberi gazeteden öğrendiğini belirten veteran astronot, tepkisinin sadece “Tuhafmış ama ne yapalım?” olduğunu söylüyor.

Peki bu bilgiler bizi nereye götürecek? Şöyle ki, NASA’nın ufukta gizemli bir insanlı Mars görevi mevcut. Bu görevin yaklaşık 3 yıl süreceği tahmin ediliyor. Şimdiye kadar hiçbir insan evladı bu kadar uzun süre Dünya’dan uzak kalmamıştı. Geriye döndüklerinde Marslı astronotların akıbetlerini acayip merak etmiyor musunuz? Öyleyse bir 10 yıl kadar beklemeniz lazım.

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler