Bilim

Neil Armstrong Ay’a giden ilk kamerayı dolabında saklamış

Neil_Armstrong_kamera

İnsanlık tarihinin en önemli olaylarından birinde – Ay’a ilk seyahat –  yer almış olsaydınız dönüşte birkaç anı saklamak isterdiniz değil mi? Ay tozu ya da iniş modülünü evinizde saklayamayacağınıza göre en mantıklı seçim kullandığınız kişisel araçlar olacaktır. Neil Armstrong da aynısını düşünmüş birkaç eşyaya el koymuş.

2012’de hayatını kaybeden, Ay’a ilk ayak basan insan olan Neil Armstrong, bu görevden sonra bazı çok özel araçları kendine saklamış. Bu eşyalar astronotun ölümünün ardından evindeki özel dolaptan çıkarılmış ve  Smithsonian National Air & Space Museum koleksiyonuna katılmış.

Neil_Armstrong_kamera_2

Bu kamerayla çekilmiş görüntülerden biri. Armstrong modülden Ay yüzeyine iniyor.

Armstrong, NASA yer ekibiyle yaptığı konuşmalarda bazı eşyaları yanına aldığını belirtmiş. Çünkü dönüş yolculuğunda yeterli güç olmadığı için bazı eşyaların Ay’da bırakılması gerekiyordu. Ancak dünyaya döndükten sonra bir daha bu eşyalar üzerine konuşulmamış. Böylece aralarında Ay yüzeyinde kullanılan kameralardan biri olan 16mm’lik veri toplama kamerasının da dahil olduğu birkaç eşya Armstrong’un özel dolabında saklı kalmış.

Bu kamera ve diğer eşyalar Washington’da bulunan Smithsonian müzesinde sergilenecek.

Neil_Armstrong_kamera_3

Yine Neil Armstrong’un kişisel koleksiyonundan çıkan bir parça olan güvenlik halatı. Astronotlar bu halatları modülden inerken güvenlik amacıyla kullanıyordu.

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.