Sinema

Netflix’in Cloverfield Paradoksu 50 milyon dolara mal oldu

Filmin sürpriz çıkışı Netflix'ten beklenmedik bir hamle gibiydi. Peki bildiğimiz Netflix yavaş yavaş geçmişte mi kalıyor?

Netflix’in Bright hamlesi oldukça dikkat çekiciydi. Şimdiye kadar daha çok Orange is the New Black, House of Cards, Stranger Things gibi orijinal dizilerle farkını ortaya koyan platform, film konusunda da klasikler ve festival yapımları üzerinden ilerliyordu. Fakat 90 milyon dolarlık bütçesiyle Bright biraz farklı bir yaklaşım oldu. Yüksek bütçe ve alışıldık bir senaryoyla Hollywood’un sıradan filmlerine özenen Bright, yüksek izlenme rakamları yakalamış olsa da Netflix kitlesi tarafından pek hoş karşılanmadı.

Şimdi Netflix benzer bir hamleyle Cloverfield Paradoksu’nu bir anda platformuna ekledi. Filmin yayına girmesi öncesinde herhangi bir duyuru ya da tanıtım yapılmaması, olayı tam bir sürpriz haline getirdi. Ancak bu durum kafalarda birtakım soru işaretleri de doğuruyor. Zira filmin haklarına sahip olan Paramount Pictures’ın asıl hedefi filmi sinemalarda göstermekti. Dolayısıyla ani bir hamleyle filmden vazgeçtikleri yönünde bir izlenim oluşmuş durumda.

Öte yandan resmi bir açıklama olmamasına karşın Cloverfield Paradoksu’nun Netflix’e maliyeti de konuşulmaya başlandı. The Hollywood Reporter’ın haberine göre Netflix film için Paramount Pictures’a 50 milyon dolar ödedi. Fakat bu sadece online yayın haklarını içeriyor. Dolayısıyla Paramount halen filmi sinemalarda göstermek için haklara sahip. Özellikle Çin ve Amerika pazarında da nisan ayında vizyona girmesi bekleniyor. Filme harcanan 55 milyon doları şimdiden çıkaran Paramount böylece pazarlama giderlerini kısmış oldu ve salonlardan elde edeceği her şey kar olacak.

Netflix açısından bakıldığında ise Cloverfield Paradoksu, Bright’ın ardından platformun ikinci ‘hype’ hamlesi. Geçmişte özel yapımlarla yavaş ama istikrarlı büyüyen platform artık çok daha geniş kitlelerin ilgisini çekmeye çalışıyor gibi görünüyor. Ancak bu ince bir ip üzerinde yürümek gibi.

TV dünyasına bir alternatif olarak doğan Netflix’in giderek TV ya da Hollywood’un arka bahçesi haline dönüşmesi endişesi hissedilmeye başlıyor. Cloverfield Paradoksu’nun serinin önceki filmlerinde olduğu gibi pek de olumlu yorumlar almaması da cabası.

Sahi, Stranger Things’in yeni sezonu ne zaman gelecek?

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler