Teknoloji

Nihayet Yeni Xbox: Xbox One

Microsoft, bugün daha önceden duyurusunu yaptığı Xbox etkinliğini gerçekleştirdi ve yeni nesil Xbox’ı ilk kez görücüye çıkardı. Güçlü donanımı ve yeni Kinect aksesuarıyla dikkat çeken Xbox One, online servisleriyle de PlayStation 4’e rakip olacak.

Oyun konsolu pazarında Sony ile birlikte en büyük iki oyuncudan biri olan Microsoft, PlayStation 4 lansmanından birkaç ay sonra rakibine cevap verdi. Bugün kullanıcıların karşısına ilk kez çıkarılan Xbox One, tıpkı PlayStation 4’te olduğu gibi yazılım konusuna ağırlık veren bir temel üzerine inşa edilmiş. Bunun temelinde yatan sebep donanımın tümüyle yenilenmiş olması ve yepyeni yazılımsal gereksinimler ortaya çıkması. Microsoft, özellikle kullanıcı deneyimi açısından yeni konsolun çok daha hızlı ve kolay olacağını dile getiriyor. Televizyon ve internet özelliklerini birleştirmesi sebebiyle Xbox One; ”All in one box” yani ”hepsi birarada kutu” olarak nitelendiriyorlar. Fakat ilginç şekilde Microsoft, Xbox One’ın geliştiricilere ne gibi yenilikler sunacağından bahsetmedi. Sony ise PS4 etkinliğini çoğunlukla bu konu üzerine yoğunlaştırmıştı. Acaba Sony ile aynı konulara değinmek istemediklerinden mi yoksa bu konuda bir yenilik olmadığından mı bahsetmemeyi tercih ettiler? Açıkçası bize ikincisi gibi geliyor…

Xbox_one

Xbox One, daha önce de iddia edildiği gibi 8 çekirdekli bir işlemci kullanıyor. Fakat işlemcinin özellikleri hakkında çok fazla bilgi yok. GPU konusunda ise herhangi bir açıklama yapılmadı. Konsolun üzerindeki portlara baktığımızda PC’lerden alışık olduğumuz USB 3.0 dikkat çekiyor. Bu port, ileride farklı aksesuarların geleceğine işaret ediyor olabilir. Bunun yanında Xbox 360’ta olduğu gibi bir HDMI çıkış mevcut. Fakat enteresan şekilde bir de HDMI girişi bulunuyor. Bunun sebebi, yeni Xbox’ın aynı zamanda TV ünitesini de yönetebilmesi. Yani görüntü çıkışı (bir set top box ya da uydu alıcı olabilir) Xbox’ın HDMI girişine bağlandığında TV’ye giden HDMI kablosu hem Xbox hem de TV için kullanılabilir hale geliyor. Böylece canlı TV ve Xbox arasında geçiş yapmak çok daha hızlı hale geliyor. Eski konsollarda kumanda düğmesine bastıktan sonra 4-5 saniye kadar beklemek gerekebiliyordu.

1 2Sonraki sayfa
Etiketler
Show More

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.