Teknoloji

Nikon ilk dokunmatik ekranlı DSLR’ını duyurdu

Nikon_D5500

Nikon, CES 2015’te ilk dokunmatik ekranlı DSLR modeli olan D5500’ü duyurdu. D5500, giriş seviyesi bir model olmasına rağmen belki de Nikon’un en gelişmiş DSLR’ı.

Nikon’un DX olarak nitelendirdiğimiz crop sensörlü DSLR modelleri son yıllarda çok hızlı gelişti. Full Frame sensörlerin yanında boynu büyük dolaşmak zorunda kalan 12 ve 14 megapiksellik sensörlerin yerine gelen 16 ve 24 megapiksellik yeni sensörler hem düşük ışık koşullarındaki performansı hem de diğer özellikleriyle başını dik tutmaya başladı. Üstelik Nikon’da iki kez büyük sensör gelişmesi yaşanırken Canon, Sony ve Pentax’ın rakip seviyedeki ürünleri pek de fazla gelişemedi. Dolayısıyla Nikon’un başka alanlara yönelme zamanı gelmişti.

Bunun için piyasaya Wi-Fi ve GPS gibi özellikleri dahili olarak sunan D5300 çıkmıştı. Şimdi ise D5500 ile dokunmatik ekran eksiği de gideriliyor.

Elbette Nikon da daha üst modelleri mantıklı kılabilmek için bazı garip hamleler yapmış. Bunların başında GPS özelliğinin çıkarılması geliyor. Nikon D5300’de dahili GPS varken D5500’de bu özellikten vazgeçilmiş. Ayrıca ürünün başlangıç fiyatı da 100 dolar artarak 899 dolara ulaşmış. D5400 isminin neden pas geçildiğini ise bilemiyoruz.

Nikon_D5500_2

Ama bu kasıtlı hamleleri bir kenara bırakırsak Nikon D5500 belki de Nikon’un en gelişmiş DSLR modeli; 24 megapiksel sensör (optik alçak geçirgen filtresi iptal edilmiş), 39 noktalı AF sistemi, dokunmatik ekran (bir Nikon’da ilk kez), 3.2 inç 1.37 milyon noktalı hareketli ekran, dahili Wi-Fi, 1080p 60 fps video kaydı, yenilenmiş ergonomi (özellikle yenilenen arka teker dikkat çekiyor), kolay ve anlaşılabilir grafik arayüz, saniyede 5 kare fotoğraf çekebilme.

Elbette magnzeyum gövdeli, daha hızlı ve Full Frame sensörlü DSLR modelleri var. Ama profesyonel mesleğiniz fotoğrafçılık değilse ya da delirmiş bir donanım meraklısı değilseniz Nikon D5500 tüm ihtiyaçlarınıza başarıyla yanıt verebilecek bir fotoğraf makinesi gibi görünüyor. Ama bunun karşılığında fiyatı da artık ucuz sayılamaz ki belki de en kötü yanı bu.

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.