Otomobil

Nissan’ın yeni yarış otomobili de gelecekten geliyor

Nissan GT-R LM NISMO

Nissan ülkemizde genellikle küçük otomobilleri ve crossover modelleriyle popüler olsa da global anlamda lüks, performans ve yarış konusuna da önemli yatırımlar yapıyorlar. Ancak son yıllarda özellikle Le Mans’da Audi, Peugeot, Toyota gibi rakiplerin gölgesinde kaldıkları da bir gerçek. Bunu tersine çevirmek için yaptıkları hamle de oldukça farklı; Alışılmısın dışında, yeni nesil mühendisliğe dayanan otomobiller.

2012’de pistlere çıkan Delta Wing bunlara çok güzel bir örnekti. Zirve için mücadele etmesi beklenen Audi, Porsche ve Toyota birbirlerine benzer yarış otomobilleri hazırlarken Nissan’ın Delta Wing’i adeta uzaydan gelmiş gibi görünüyordu. Nissan, beygir gücü ve küçük aerodinamik ayarların dışında farklı bir üstünlük arayışına girmiş ve bunun sonucunda hem yer hem de hava sürtünmesi çok farklı olan bir tasarımı denediler. Bu tasarımın temelleri aslında Nissan bünyesinde atılmamıştı fakat projeye dahil olan Nissan onu dünya çapında ünlü yaptı. Geçtiğimiz yıl Delta Wing projesini bitirdiğini açıklayan Nissan’ın ne tür çalışmalara yelken açacağı merak konusuydu.

Nissan_Deltawing

Nissan’ın bu yılki numarası da oldukça farklı. Şehir otomobillerinde önden çekişli araçlarda 300 beygir gücün bile fazla olduğu konuşulurken  Nissan önden motorlu ve önden çekişli bir yarış otomobili tasarlayıp ona 1200 beygir güç vermiş. Bu çılgın projenin altında yine Nissan’ın farklı kazanımlar peşinde olması yatıyor.

Nissan GT-R LM NISMO LM P1 projesi ilk başladığında güç ve verimlilik başlıkları üzerine yoğunlaşılmış. NISMO ekibi 2000 beygir güç hedefi koymuş ve aracı buna göre tasarlamış. Ancak verimlilik ve boyut endişesi projeyi farklı bir yöne doğru götürmüş. Mühendisler araca büyük bir güç koyarken onu büyük ve ağır yapmak istememişler. Bu sebeple önce toplam güç 1250 beygir seviyesine çekilmiş. Ardından aracın boyutlarını küçültmek için motor ve pil sistemi öne taşınmış. Son olarak da bu paket için en mantıklı çözüm olan önden çekiş sisteminde karar kılınmış. Böylece ortaya bu garip otomobil çıkmış.

Aslında araç tam anlamıyla önden motorlu sayılmaz. Ön tekerlerin hemen arkasında bulunan küçük V6 motor ve şoför kabininin altına doğru yerleştirilen şanzıman ile “ön- orta” arası bir yerleşim planı uygulanmış.

Nissan_GTR_LM_P1_4

Araç gücünü benzinli bir V6 motor ve elektrikli destek motorlarından alıyor. Tüm güç ön tekerleklere aktarılırken ‘Flybrid’ denilen özel bir debriyaj sistemi kullanılmış. Bu sistem hem elektrikli hem de benzinli motorun gücünü tekerleklere aktarabiliyor. Böylece hem aktarma organlarında hem de pil sisteminde ciddi bir ağırlık avantajı elde edilmiş.

Nissan mühendisleri motorun gücünü uzun egsoz borularıyla kısıtlamamak için egsoz çıkışlarını hemen ön kaputun üstüne koymuş. Çift turbodan gelen sıcak egsoz gazları yarışlar esnasında kaputun üstünden küçük alev parlamalarının çıkmasına sebep olabilir. Bu pilotlar için hoş olmasa da izleyiciler için keyifli olabilir.

Nissan GT-R LM NISMO

Nissan’ın karşısında çok ciddi rakipler var. Özellikle Audi son yıllarda Le Mans’ı domine etmeyi başarıyor. Ancak Nissan ekibi sonuçlar konusunda umutlu. Ekip Le Mans’da mutlaka bir galibiyet elde etmek istiyor.

Bu devrimsel hibrit teknolojisi eğer pistlerde başarılı olursa ilerleyen yıllarda yol otomobillerine de öncülük edebilir.

Nissan_GTR_LM_P1_5

Aracın çıplak gövdesi “geleceğin hot rod otomobili” şeklinde benzetmelere ilham vermiş

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler