TasarımTeknoloji

Nokia Alüminyum Kasalı Lumia 925’i Duyurdu

Nokia, uzun bir süredir söylentilere konu olan ‘’alüminyum’’ modelini nihayet resmi olarak duyurdu. Lumia 920’nin yerine hafif bir güncelleme olarak tasarlanan model, teknik anlamda çok fazla yenilik sunmasa da tasarım anlamında birçok farklılık barındırıyor.

Özellikle Lumia ailesinde polikarbon adı verilen plastik malzemeyi kullanmak konusunda ısrarcı olan Nokia’nın alüminyum gövdeli bir model geliştirdiği uzun süredir konuşuluyordu. Bu model Lumia 925 adıyla resmileşti. Teknik anlamda Lumia 920 modelinden farksız olan yeni model, daha çok tasarım ve boyut konusuna yönelmiş. Telefonun tümüyle alüminyumdan üretilen arka bölümü, çok daha güçlü ve kaliteli bir hisse sahip. Üstelik bu güçlü malzeme Nokia’ya farklı konularda da avantajlar sağlamış. Sadece 8.8mm kalınlığa sahip olan Lumia 925, Lumia 920 modelinden 20 gram daha hafif. Yani daha güçlü olan yeni malzeme daha ince ve daha hafif olsa da telefonu birarada tutabiliyor.

highres-nokia-lumia-925-high-resjpg_1368525014

Teknik özelliklere bakıldığında ise daha önce Lumia 920’de de gördüğümüz 1.5 GHz çift çekirdekli işlemci, 1GB RAM, 8.7 MP kamerayı kullanıyor. Ekran ise 4.5 inç boyutunda 1280 x 786 çözünürlüklü AMOLED bir panelden oluşuyor. Ekranın üzerinde ise çizilmeye ve darbelere dayanıklı Gorilla Glass 2 cam bulunuyor.

Kamera konusuna küçük bir parantez açalım: Kullanılan algılayıcı aynı olsa da Nokia, Carl Zeiss lensin içine bir mercek daha eklemiş. Böylece fotoğrafların daha keskin sonuçlar vereceği belirtiliyor.

Alüminyum kullanarak iPhone’un başlattığı ve HTC One gibi modellerle devam eden ‘’elegant’’ telefon havasını yakalamak isteyen Nokia, özellikle incelik anlamında eski modellerine göre yol katetmiş. Tabi bu durum aynı zamanda fiyata da yansımış; Lumia 925’in fiyatı 469 avro olarak açıklandı.

Diğer resimler için sonraki sayfalara göz atabilirsiniz.

1 2 3 4Sonraki sayfa
Etiketler
Show More

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.