Tasarım

Norveç’in sıradışı paraları

Snøhetta

Snohetta’nın tasarımının pikselize yaklaşımı arka bölümde kullanılacak

Norveç Bankası’nın başlattığı banknot tasarım yarışmasının kazananları belli oldu. Yeni banknotlar 2017 yılında piyasaya sunulacak.

Para tasarımları genelde ülkenin kuruluşuna kadar dayanan tasarımlara sahiptir. Bu sebeple de pek fazla değiştirilmeleri hoş karşılanmaz. Bir tarafta ünlü bir şahsiyetin portresi, öbür tarafta ülkenin önemli tarihi ya da mimari güzelliklerinden biri. En geçerli formül budur.

Fakat Norveç Bankası bu yıl farklı bir karar verdi ve para tasarımları için bir yarışma başlattı. Böylece onlaca farklı kişi ve ajans para tasarımlarına kendi görüşlerini yansıtma fırsatını elde etti. Öyle ki çocukların elinden çıkmış çizimlerin olduğu tasarımlar bile yarışmaya katıldı.

Norges nye seddelserie: havet - utstillingskatalog

Yarışma geçtiğimiz günlerde sonuçlandı. Norveç Bankası, tek bir tasarımda karar kılamamış olsa gerek iki tasarımı birden kazanan ilan etmişler. Kazanan tasarımlardan biri paranın bir yüzünü, diğeri de öbür yüzünü süsleyecek.

Tasarımlardan biri Snøhetta isimli tasarım ajansı tarafından hazırlanmış. Bu tasarımda piksellenmiş görseller görüyoruz. Günümüzde dijital cihazlar sebebiyle piksellerin hayatımızdaki önemi büyük. Dolayısıyla bu piksel sanatı parayı oldukça modern bir imaja kavuşturmuş.

norway-banknotes

Snohetta’nın tasarımları

The Metric System‘in tasarımı daha geleneksel. Klasik fotoğraflarla Norveç’i anlatmayı amaçlayan ekip deniz feneri, yelkenli ve balık görselleriyle ülkenin denizle olan bağına vurgu yapmış.

 norveç_para_tasarım_3

Ön yüzü süsleyecek The Metric System tasarımları

Tasarımlar için belirlenen tema ‘deniz’ olduğu için iki yüzde de denizle ilgili detaylar görüyoruz. Yani o piksellenmiş görüntüler de aslında Norveç’in simgesel yapıları ve denizle ilgili.

norveç_para_tasarım_2

norveç_para_tasarım_4

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.