TasarımYaşam

Ömür boyu tek diş fırçası: Goodwell

Goodwell_fırça

Goodwell isimli genç bir şirket, çevre dostu ve bir ömür boyu kullanılabilecek bir diş fırçası geliştirmiş.

Türkiye’de bırakın fırça değiştirmeyi, diş fırçalama oranı oldukça düşük. Ancak Goodwell’e göre dünyada ortalama bir insan yılda 4 kez fırça değiştiriyor. Elbette bunu bir israf olarak görmüyoruz çünkü bu diş sağlığı açısından gerekli bir değişim. Bunun sebebi dış fırçalarının tasarımında yatıyor. Geleneksel fırçalar 2-3 ayda bir değiştirilmek üzere üretiliyor.

Goodwell_fırça_6

Goodwell ise bu tasarımı daha uzun ömür kılmak için yola çıkmış. Öncelikle dış fırçasına sağlam bir gövde kazandırmak için çalışmaya başlamışlar. Bu çalışmaların neticesinde ortaya medikal alanda kullanıma uygun alüminyum bir sap çıkmış. Elbette sadece sap dişlerimizi fırçalamak için yeterli değil. Bu sapın üst bölümünde, demonte edilebilen bir fırça aparatı bulunuyor. Bu bölümün gövdesi bir bambu kompozitinden, fırça kılları ise bir çeşit fiberden üretilmiş. Yani fırçanız eskimeye başladığında onu alüminyum gövdeden ayırıyor ve yerine yeni bir fırça başlığı takıyorsunuz. Eski fırça başlığını çöpe atsanız bile standart plastiklerden daha doğa dostu. Ama asıl üretim amacı geri dönüşüm. Eğer eski fırçalarınızı Goodwell’e gönderirseniz onlar bu parçaları yeniden üretim döngüsüne katıyor ve ortaya yeni fırçalar çıkarıyor.

Goodwell_fırça_4

Alüminyum gövde farklı fonksiyonlar için de elverişli. Gövdenin içindeki boşlukta aspirin gibi küçük şeyleri depolamak mümkün. Ayrıca harici olarak satılan bir hareket sensörü satın alarak bu metal gövdenin içine koyabiliyor ve böylece diş fırçalama alışkanlıklarınız hakkındaki bilgileri akıllı telefonunuza aktarabiliyorsunuz.

Goodwell_kaşık

Gövdeye takılabilen kaşık- çatal aparatları bile mevcut. Ekip, fırçanın CAD çizimlerini de yayınlayarak bunu açık kaynaklı bir proje haline getirmeyi planlıyor. Böylece farklı ekipler de Goodwell için farklı aparatlar tasarlayabilecek.

Goodwell’in fiyatı 59 dolar ile 79 dolar arasında değişiyor: http://www.thegoodwellcompany.com/

Goodwell_fırça_7

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.