Otomobil

Orijinal Mustang Bullitt’in Steve McQueen’den Ford’a uzanan hikayesi

1968 tarihli Bullitt ya da Türkiye’de gösterildiği ismiyle Gangsterin Kaderi filmi belki sinemaseverler arasında bir efsane olmayabilir. Fakat filmin efsanevi kovalamaca sahneleri otomobilseverlerin gönlünde taht kurmayı başarmıştı. Ford, filmin 50. yılı için yeni Mustang’in özel bir versiyonunu ürettiğinde filmde kullanılan orijinal Mustang’i de sahneye çıkarmaya karar vermiş. Böylece bu aracın ilginç hikayesi de ortaya çıktı.

 

Sahneye çıkan orijinal Ford Mustang ‘Bullitt’ aslında Ford’a ait değil. Sean Kiernan isimli kişinin özel aracı olan Mustang, etkinlikte sergilenmek üzere Ford’a verilmiş. Sean Kiernan zengin bir otomobil koleksiyoncusu ya da sinema ikonlarını toplayan bir simsar değil. Bullitt ona babasından miras kalmış ve filmin 50. yılı yaklaştığında ortaya çıkarmaya karar vermiş. Uzun zamandır hiç gün ışığı görmeyen araç, Kiernan’ların garajında sakin bir emeklilik yaşamış. Sean Kiernan aslında niyetinin aracı bu kadar uzun süre saklamak olmadığını fakat zamansızlık sebebiyle şimdiye kadar aracı ortaya çıkaramadığını söylüyor. Aşırı ilgiden uzak kalabilmek için aile üyeleri arasında bile araçtan ‘yeşil araba’ olarak bahsetmek durumunda kalmış.

Sean’ın babası Robert Kiernan’ın aracı satın alma hikayesi de ilginç. 1968 yılında bir Warner Bros çalışanı tarafından film için satın alınan araç, filmde kullanıldıktan sonra dergi ilanıyla satılmış. Aracı satın alan isimsiz polis, 3 yıl kadar elinde tuttuktan sonra tekrar satışa çıkarmış. 1974 yılında bir dergide aracın reklamını gören baba Kiernan, satıcıyla iletişime geçen tek kişi olmuş. Böylece 6 bin dolara Steve McQueen’in filmde kullandığı Mustang’i satın almayı başarmış. Elbette 6 bin dolar o dönem için çok da ucuz sayılmazdı ancak aracın fiyatının bugünlerde 4 milyon dolar olarak tahmin edildiğini düşünürseniz oldukça kelepir.

Robert Kiernan aracı satın aldıktan sonra olduğu haliyle tutmaya karar vermiş ve restore ettirmemiş. Aracın sadece direksiyonu ve vites topuzu değiştirilmiş. Ayrıca yağmurlu bir günde Steve McQueen tarzı bir sürüş denemesinde ufak bir hasar da almış. Bugün bile Bullitt Mustang, hiç boyanmamış ve döşemeleri hiç değiştirilmemiş şekilde duruyor. İlginç bir detay da aracın ses yalıtımının yapılmamış olması. Film ekibi mümkün olduğunca fazla motor ve yol sesi duymak için yalıtım yapılmasını istememiş. 

1977 yılında eşiyle yeni boşanmış olan Steve McQueen aracın peşine düşmüş ve araştırmaları sonucunda Robert Kiernan’ı bulmayı başarmış. Bizzat bir mektup yazan ve aracın kendisi için çok önemli olduğunu söyleyen McQueen iyi bir teklifte bulunmuş. Ancak paranın yeterince ikna edici olmadığını görünce benzer bir Mustang bulma sözü vermesine rağmen Robert Kiernan’ı ikna edememiş. Bundan 3 yıl sonra da kanser sebebiyle hayata gözlerini yummuştu.

 

1 2Sonraki sayfa
Etiketler
Show More

Benzer İçerikler